Matka obwiniająca dziecko o swoje problemy.

6 odpowiedzi
Mam poważne problemy w relacji z matką. Jest już w podeszłym wieku, przeprowadziłam się do niej, ponieważ mówiła, że cierpi na śmiertelną chorobę. Diagnozy trwają już ponad pół roku a ja mieszkając z nią podupadam na psychice. Nie wykazuje ona żadnych oznak radości przebywania ze mną ani z tego co jej daję. Wręcz przeciwnie, o wszystkie problemy w swoim życiu obwinia mnie. Trwa to od zawsze, z tym że od wielu lat żyłam "na własny rachunek" i zdystansowała się. teraz słyszę niemal każdego dnia, że "zdezorganizowałam jej życie" i na niej "wiszę". Matka jest prawdopodobnie chora ale próbuje niszczyć moje poczucie wartości i nie widzę w jej postawie miłości do dziecka. Co mam zrobić w sytuacji dysonansu - pomoc starszemu rodzicowi a dbanie o własne życie/psychikę?
Witam, bardzo ciężka sytuacja, nie jestem psychologiem ale na pewno musi Pani/Pan zadbać o siebie, może rozwiązaniem będzie zatrudnienie osoby do pomocy przy mamie, wtedy będzie trochę więcej czasu dla siebie i na odpoczynek

Obawiam sie, ze to nie do mnie pytanie
Droga Pani. Z treści Pani pytania wynika, że problemy mają podłoże emocjonalne. Jako fizjoterapeuta staram się wywierać wpływ na emocje pacjentów, ale ukierunkowany jest on raczej na motywację do działania, niż regulowanie relacji rodzic/dziecko.
Z zawodowego punktu widzenia mogę zaproponować masaże relaksacyjne dla dodania sił. Obawiam się, że rozwiązanie to będzie w tym przypadku ledwie "doraźnym".
W kwestii Pani problemu potrzebna by była głębsza analiza problemu i podłoża jego powstania. Uważam, że fachowe podejście do tematu może Pani znaleźć u mgr Zuzanny Maryańczyk, która również ma profil na portalu znanylekarz.pl. Jej umiejętności zawodowe z pewnością przyniosą Pani bardziej wymierną korzyść.
Gdyby jednak decydowała się na współpracę z moją osobą, proszę o kontakt poprzez rejestrację portalu.
Pozdrawiam.
Artur Surmiak
Witam Panią. Zastanawiam się czy jest ktoś w Pani życiu kto może Panią wesprzeć w opiece nad chorą mamą ? W sytuacji, którą Pani opisuje proponuję zadbać o własne potrzeby - życie, psychikę. Pozdrawiam Serdecznie.
Dzień dobry, niestety nie mam odpowiednich kompetencji aby udzielić Pani porady w tym zakresie. Myślę, że powinna Pani zwrócić się o pomoc do lekarza psychologa. Życzę wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że uda się Pani rozwiązać problem.
Dobry wieczór, bardzo współczuje sytuacji, Jednak jako fizjoterapeuta nie pomogę w kwestiach mentalnych za wiele poza działaniem po przez ciało. Zapewne to błąd serwera że trafiło do mnie to pytanie. Jednak jeśli mógł bym pomóc to czekam na więcej informacji z mojej dziedziny. Pozdrawiam Marcin