Mamy problem u 2,5 latka. Na ciele pojawiają się plamy (codzień w innym miejscu) są one zlokalizowan

1 odpowiedzi
Mamy problem u 2,5 latka. Na ciele pojawiają się plamy (codzień w innym miejscu) są one zlokalizowane na nogach rekach i policzkach. Niektóre są małe i okrągłe a pozostałe przybierają postać rozległych plam. Odkąd zaczęły pojawiać się te plamy dziecko ma kaszel. Lekarz stwierdził że plamy mogą być przyczyną choroby.. Natomiast w pomocy nocnej stwierdzili że to robaki. Jestem ona.. Od lekarza prowadzącego nie dostaliśmy skierowania na żadne badania. To wszystko trwa już około półtora tygodnia. Proszę o pomoc :(
Wywiad, a w zasadzie objawy sugerują pokrzywkę alergiczną - charakterystyczne jest w niej to, że wykwity na skórze zmieniają lokalizację i zlewają się ze sobą, zwykle są nieco uniesione w stosunku do skóry zdrowej, można też w miejscu starych wykwitów zaobserwować niewielkie ustępujące przebarwienia. Kaszel może towarzyszyć pokrzywce z racji tego, że również może być pochodzenia alergicznego. Należało by zgłosić się do lekarza, ponownie skonsultować przypadek i w mojej opinii podać lek przeciwalergiczny. Należy pamiętać, że antyhistaminica dziecko musi się wysycić, więc podczas podawania leku, przez kilka dni te zmiany skórne mogą się wciąż pojawiać. Jednak po kilku dniach ustąpią. Należy zwrócić uwagę na alarmujące objawy w postaci duszności, wymiotów, nadmiernej senności i innych niepokojących stanów.

Okres świąteczny jest okresem, w którym często obserwuje się pokrzywki u dzieci z racji wielu pokarmów wysoko alergizujacych. M.in. można wymienić wśród nich cytrusy, orzechy, ryby.
Warto zaobserwować lub określić, czy dziecko jadło np. mandarynki, które nawet u osób nieuczulonych, w duzych ilościach mogą wywoływać świąd skory.