Mama ma86 lat ma ostoporoze. Lekarz ortopedja stwierdził miażdżycy jak leczyć,do jakiego lekarza 13

3 odpowiedzi
Mama ma86 lat ma ostoporoze. Lekarz ortopedja stwierdził miażdżycy jak leczyć,do jakiego lekarza
13 lipca złamała kość biodrowo,13 paziernika złamała kość udowo .nie chce jeść czy to przez miażdżyce. Prosze o pomoc.
Dzień dobry,
W odpowiedzi na Pani pytanie, zjawisko utraty apetytu wraz z wiekiem jest powszechne. Osoby starsze bardzo często mają problem ze spożywaniem posiłków, powodów jest wiele, m.in., problemy z uzębieniem, stany depresyjne, osamotnienie, czy efekty uboczne stosowanych leków.
Należy pamiętać, że w diecie osób starszych warto wprowadzać posiłki niewielkie objętościowo, natomiast skondensowane odżywczo. Tego rodzaju preparaty występują na ryku i są dedykowane poszczególnym grupą docelowym (np. niedożywienie, osłabienie, pacjenci onkologiczni itd.).
Dodatkowo warto podkreślić, że osoby starsze mają zaburzoną percepcję odczucia smaku i zapachu (większość posiłków jest dla nich jałowa, bez smaku, niedostatecznie słodka, słona, itd.). Warto zadbać, aby potrawy były odpowiednio aromatyczne, powodujące chęć ich zjedzenia, a porcje nie były przytłaczające.
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Szanowna Pani, na pewno zaleciłaby suplementację w maksymalnych dawkach: Calperos 1x3; Vigantoletten 1000 2x 2. Dobrą alteranatywą, kiedy nie ma się apetytu są Nutridrinki, można je pić nawet 3 razy dziennie. Zastępują one posiłek, mają różne smaki, z tym że nie są tanie. Z pewnością Nutridrik to niewielka porcja, a jest produktem wysokoenergetycznym, bogatym w składniki mineralne i witaminy.
Aby wapń z pożywienia mógł być transportowany do kości niezbędne są dwie witaminy: D3 oraz K2mk7. Witamina K2 zapobiega również odkładaniu wapnia w żyłach i tętnicach i zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej. Obie witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego suplementujemy je zawsze z posiłkiem.