Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli ale niby nie jest to schizofreniczne ani psy

3 odpowiedzi
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem że to nieprawda że ktoś mnie obserwuje ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko o to że np. jak jestem sama w pokoju to mam wrażenie że ktoś mnie widzi, w sposób magiczny. Najczęściej są to konkretne osoby przez które nie chcę być w danym momencie widziana i najczęściej czuję się przez nie oceniana negatywnie wtedy. Powiedziałam o tym psychiatrom i psycholożce jak byłam na oddziale psychiatrycznym i oni stwierdzili że mam tak od fobii społecznej. Ale teraz już wiem że naczelna psychiatrka stamtąd jest złym lekarzem (chodziłam też do niej na wizyty prywatnie i zmieniam ją na inną). Najczęściej osobami które mnie niby obserwują są osoby w których się kocham, myślę sobie że one sobie tego nie życzą i obserwują każdy mój krok i każdą moją myśl które są z nimi związane w jakiś sposób. Ale czasem gdy czuję się obserwowana to tak jakbym tego chciała, że czuję się wtedy dobrze z tym rzekomym zainteresowaniem moją osobą i tego już na oddziale psychiatrycznym nie powiedziałam. Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne czy psychotyczne?
Dzień dobry, rozumiem, iż odczuwa Pani niepewność, obawę czy jest leczona w odpowiedni sposób. Pojawiają się również trudności z natrętnymi, nawracającymi myślami związanymi z uczuciem obserwacji. Bardzo dobrze, iż Pani obserwuje siebie, swoje uczucia jak i emocje, stara się zrozumieć je i dzieli się z nimi ze specjalistami. Fobia społeczna może przyjmować różne objawy, w tym także uczucie ciągłej obserwacji i myślami dotyczącymi jak inni ludzie Panią postrzegają. Jeżeli jednak ma Pani nadal wątpliwości może warto byłoby omówić je z psychologiem, psychoterapeutą prowadzącym terapię w nurcie poznawczo- behawioralnym, który dobierze odpowiednio metody i techniki pracy, ustali wspólnie cele terapeutyczne, oraz omówi głębiej podłoże, czy też bodźce nasilające, wywołujące Pani trudności. Pracuję w danym nurcie dlatego też jeżeli zdecydowałaby się Pani na podzielenie się swoimi trudnościami pozostaję do Pani dyspozycji. Pozdrawiam serdecznie Angelika Drzemicka

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, pisze Pani o lęku przed byciem ocenioną i o trudności, związanej z byciem "pod obserwacją". Fobia społeczna jest niczym innym, jak lękiem przed byciem z i wśród ludzi. Jest raną, która otwiera się w sytuacjach, kiedy odczuwamy niepewność i zagrożenie.
Domyślam się, że obawa przed psychotycznym charakterem swoich odczuć nie poprawia Pani komfortu życia, a wręcz staje się kolejnym polem bitwy.
Gorąco zachęcam do odejścia od fachowych nazw, diagnoz i zwrócenie się w sobie ku sobie. Odkrywanie w sobie tego, co nas porusza, przeraża, przytłacza - może być początkiem odkrywania też tego, czego chcemy więcej, co daje oddech, cieszy, przywraca spokój.
Pomoc psychoterapeuty, któremu Pani zdoła zaufać, a z którym również będzie Pani w relacji - jest najlepszą drogą do bezpiecznego spotkania z lękiem przed drugim człowiekiem.
Pozdrawiam serdecznie, życząc odnalezienia swojej drogi do siebie.
Dzień dobry. Rozumiem, że Pani samopoczucie niepokoi Panią i objawy, które Pani opisuje mogą powodować dyskomfort i trudności w funkcjonowaniu podczas życia codziennego. Jednak nie zdecydowałabym się na próbę postawienia diagnozy na podstawie informacji z opisu, który Pani przedstawiła. z pewnością wymaga to wnikliwszej analizy. Zadaniem terapii psychiatrycznej, czy spotkań z psychologiem jest poprawa jakości życia, której
(jak rozumiem) Pani nie odczuwa. Zachęcam więc do zmiany specjalistów. Niektóre zaburzenia są trudne do nazwania i zdiagnozowania, a co za tym idzie zalecenia właściwie ukierunkowanej pomocy. Życzę cierpliwości i pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.