Mam uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Jest pęknięta. Uraz ten towarzyszy mi już kilka miesięcy. Lek

4 odpowiedzi
Mam uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Jest pęknięta. Uraz ten towarzyszy mi już kilka miesięcy. Lekarz poinformował mnie, że najlepiej będzie zoperować nogę. W moim przypadku nie jest to jednak pilne, ponieważ nie odczuwam bólu i noga mi się nie blokuje. Po tym jak na kolejnej wizycie odmówiłam operacji, podziękowaliśmy sobie z lekarzem i zakończył moje leczenie.
Nie zmienia to faktu, że dalej mam pęknięta łąkotkę -róg tylny.
Podczas chodzenia czuję, że sztywnieje mi, co dziwne stopa, a nawet cała noga. Czy rehabilitacja może mi pomóc? Nie wiem w sumie nawet czy z takim urazem mogę jakiekolwiek ćwiczenia wykonywać. Do tej pory chodziłam na zajęcia z tańca i strechingu i teraz już nie wiem czy dalej będę mogła z taką nogą robić szpagat.
Mam 29lat.
Nie podała Pani jak szeroka jest szczelina pęknięcia. Warto było by aby terapeuta zobaczył zdjęcie wraz z opisem i wtedy podjąć terapię. Jeśli szczelina pęknięcia jest mała i ma Pani szczeście to być może uda się leczyć zachowawczo terapią i innymi sposobami. Spotkania z fizjoterapeutą nie mogą w takim przypadku polegać tylko na ćwiczeniach. Istnieje potrzeba uwolnienia całej nogi i być może sekwencji wyżej leżących ze względu na czas od urazu. Zachęcam do podjęcia współpracy z dobrym fizjoterapeutą. Zapraszam do gabinetu.

Dokładnie, jeśli łąkotka pękła w miarę równo i szczelina nie jest duża, mozna leczyć zachowawczo. Niestety nie wyklucza to w przyszłości operacji, gdyż pęknięty róg może się przemieścic i zablokować kolano. Czasem samo nastawienie kolana+igloterapia i terapia manualna daje bardzo dobre efekty i operacja nie będzie potrzebna, lecz 100% pewności nikt nie da, że za 5 lat kolano pójdzie do artroskopii.
Im większe im bardziej objawowe uszkodzenie, im młodszy i bardziej aktywny ruchowo pacjent, tym silniejsze są wskazania do operacji kolana.

Jednak po każdym zabiegu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja. Niektóre badania wskazują, że sam wysiłek rehabilitacyjny może być wystarczający do osiągnięcia dobrego wyniku w przypadku uszkodzenia łąkotki z niewielką bolesnością i bez utraty funkcji ruchowej.

Sugerowałbym:
1. zaufać sprawdzonemu fizjoterapeucie
2. podjąć 3 miesięczną rehabilitację
3.ocenić efekt po czym podjąć decyzję: kontynuowanie rehabilitacji czy zabieg.

Pozdrawiam!
W czasie leczenia zachowawczo może dojść do progresji i przedni róg łąkotki może się oderwać może dojść do powikłań i może pojawić się ból i blokada .Proponuje przemyśleć jeszcze porady lekarza i poddać się artroskopii która jest w Pani sytuacji potrzebna .