Mam teoretyczne pytanie czy za podniecenie są odpowiedzialne jądra czy gruczoł krokowy ? i drugie py

1 odpowiedzi
Mam teoretyczne pytanie czy za podniecenie są odpowiedzialne jądra czy gruczoł krokowy ? i drugie pytanie czy gdyby ktoś miał wycięty gruczoł krokowy razem z woreczkami nasiennymi czy byłby całkowicie pozbawiony podniecenia nie miał by też wzwodu , i jeszcze taka rzecz czy po prostu te śladowe ilości z jader nasienia wtedy wyłyby z moczem wydalane podczas sikania ? , i żadnych wytrysków ejakulacji etc by już taka osoba nie miała ?
Ad 1) Za pojawienie się podniecenia odpowiada głowa (mózg), na które wpływa jako jeden z czynników prawidłowy poziom testosteronu produkowanego przez jądra. Natomiast by w konsekwencji podniecenia wystąpiła erekcja mężczyzna musi mieć zachowane prawidłowe ukrwienie i unerwienie prącia.
Ad 2) Rozumiem, że pyta Pan czy po prostatektomii radykalnej (wycięciu prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i fragmentami nasieniowodów) występuje erekcja. Otóż jeżeli podczas operacji (jest to zależne jakie jest zaawansowanie nowotworu) będzie możliwe zachowanie pęczków naczyniowo nerwowych, wówczas po odpowiedniej rehabilitacji pacjent często może mieć satysfakcjonujące erekcji i orgazmy, bez wytrysków (bo brak jest wydzieliny prostaty i brak łączności z jądrami). Jeżeli natomiast z uwagi na czystość onkologiczną (konieczność usunięcia całego nowotworu) zostaną przecięte pęczki naczyniowo nerwowe, wówczas pacjent nie będzie miał już erekcji. W Polsce obecnie możliwemjest już wszczepianie komercyjnie protez prącia pacjentom po tego typu zabiegach.