Mam szczeliny miedzy jedynkami dwojkami i trójkami w dolnej i górnej części szczęki. Brak szóstki do

2 odpowiedzi
Mam szczeliny miedzy jedynkami dwojkami i trójkami w dolnej i górnej części szczęki. Brak szóstki dolnej. Pozostałe zeby są ok. Proszę o pomoc
Bardzo ważne dla stabilności zgryzu jest to aby mieć pełne łuki zębowe, brak dolnej szóstki powoduje destabilizację kontaktów pomiędzy zębami zarówno w łuku dolnym jak i górnym (jest kwestią indywidualną kiedy nastąpią przesunięcia zębów do luki po szóstce, zwykle są widoczne już na kilka tygodni po usunięciu zęba)

Odbudowa pojedynczego braku zębowego jest możliwa przy użyciu implantu zębowego lub poprzez wytworzenie mostu pomiędzy zębami otaczającymi lukę (przy braku szóstki w skład mostu wchodzą piątka i siódemka)
Kwalifikacja do pierwszej i drugiej metody leczenia następuje po badaniu stomatologicznym, wykluczeniu przeciwwskazań i analizie zdjęć radiologicznych)

Szczeliny pomiędzy zębami: jeśli kształt i proporcje zębów są prawidłowe wówczas najlepsza metoda to ortodoncja.
Możliwa jest też korekta tych przestrzeni przy pomocy odbudów ceramicznych lub kompozytowych.
Aby zaplanować możliwie najlepsze leczenie należy wykonać analizę funkcjonalno - estetyczną.

Z wyrazami szacunku, Wojciech Oleksy

Witam
Brak pojedynczego zęba może doprowadzać do procesów skutkujących przemieszczeniem sie , przechylaniem sąsiednich zębów w stronę luki, biernym wyżynaniem zębów przeciwstawnych, zaniżaniem wysokości zgryzu, ścieraniem się zębów sąsiednich, ... . Procesy te są niekorzystne ze względów okluzyjnych (zaburzenia zgryzu), funkcjonalnych i estetycznych. Bardzo ważne jest aby bark nawet jednego zęba w jamie ustnej był możliwie krótki. Takie braki można uzupełnić wykonując most oparty na zębach sąsiednich lub poprzez wykonanie korony wspartej na implancie.
Szczeliny pomiędzy zębami w zależności od ich wielkości, anatomii zębów można rozwiązać na kilka sposobów, np:
- leczenie ortodontyczne,
- leczenie protetyczne - licówki,
- leczenie zachowawcze - metoda Inieckion Flow Technic.
Przed decyzja którą metodę wybrać , najlepiej wykonać badanie i analizę estetyczną np metodą DSD (digital sile design).
Pozdrawiam. Tomasz Żuchowski.