Mam stwierdzone zaburzenie bordeline... chodze na terapie ale nie potrafie hamowac swoich emocji i p

5 odpowiedzi
Mam stwierdzone zaburzenie bordeline... chodze na terapie ale nie potrafie hamowac swoich emocji i po prostu wychodze... jak sobie z tym poradzic? Nie wiem jakie emocje w sobie mam w takich sytuacjach...
Dzień dobry,
warto skierować swoje kroki do pani Lidii Cierpiałkowskiej, która jest specjalistą w zakresie borderline. Pracuję z osobami mierzącymi się wyłącznie z tym zaburzeniem, więc będzie służyła swoim doświadczeniem i pomocą.
Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek

Witam. Jak rozumiem, na ten moment łatwiejszym dla Pani/Pana jest wyjście z gabinetu, aniżeli doświadczanie swoich uczuć. Pewno, kiedy pojawia się trudność, pojawia się ucieczka. Co powiedziałaby Pani/Pan swojemu dobremu przyjacielowi, gdyby spytał, jak poradzić sobie w takich momentach? Jaka byłaby rada dla niego, jeśli zależałoby Pani/Panu na nim? Powodzenia i pozdrawiam, Iwona.
Dzień dobry. Silne emocje, wychodzenie z sesji, wręcz wybuchy gniewu są dość często spotykane u osób z diagnozą zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline). Fakt bycia w terapii oraz świadomość problemu z zachowaniem oraz wysokim natężeniem przeżywanych emocji są już pierwszym krokiem do tego, aby to zmienić. Proszę zaufać swojemu terapeucie. Przede wszystkim ważne jest, by szczerze rozmawiać o doświadczanych trudnościach w poradzeniu sobie z danymi emocjami czy sytuacją, bo tylko wtedy terapeuta jest w stanie zareagować i pomóc - gdy wie, co dzieje się w głowie Klienta.Trzeba wiele odwagi i siły woli, by podjąć terapię - gratuluję tego kroku. :) Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Dzień Dobry Pani,

Zacznę od pogratulowania Pani wyzwania podjęcia psychoterapii.

W odpowiedzi na Pani pytanie..., zachęcałabym Panią, by pozwalić sobie na emocje, które do Pani przypływają.
Kluczowym jest, by dzieliła się Pani ze swoim Terapeutą swoimi emocjami/uczuciami/obawami, czy lękami, by nabyła Pani umiejętność rozpoznawania, co u Pani i z Panią się dzieje, czego Pani doznaje/doświadcza w danej sytuacji.

Wspieram Panią mentalnie, życząc pomyślności w efektywności terapii!
Cechami charakterystycznymi zaburzenia osobowości typu borderline jest m.in. chwiejność emocjonalna, wahania nastroju oraz wybuchy gniewu. Pojawianie się tego typu zachowań wydaje się być elementem Pani/Pana zaburzenia. Osobowość z pogranicza leczy się poprzez udział w terapii, czasami wieloletniej, dlatego bardzo ważne jest kontynuowanie rozpoczętego leczenia. Rozumiem, że objawy typu brak kontroli nad emocjami mogą to utrudniać, dlatego warto omawiać za każdym razem tę sytuację z terapeutą, przyglądać się jej z każdej strony – co wystąpiło bezpośrednio przed wyjściem z gabinetu, w trakcie i po. Proszę zaufać terapeucie i nie zrażać się, jeżeli będą pojawiać się tego typu sytuacje w trakcie terapii. Przepracowanie ich może być dużym krokiem w kierunku poradzenia sobie z borderline. Pozdrawiam