Mam stwierdzoną przez ortopedę hipermobilność wszystkich stawów, jestem niecałe dwa lata po rekonstr

3 odpowiedzi
Mam stwierdzoną przez ortopedę hipermobilność wszystkich stawów, jestem niecałe dwa lata po rekonstrukcji ACL. Jako że mam insulinooporność, mam w zaleceniach mnóstwo ruchu (oprócz diety). BMI mam w normie, jednakże dla dobrego samopoczucia muszę kontrolować wagę i dużo się ruszać.
Ortopeda odradził sporty kontaktowe i bieganie ze względu na możliwość łatwiejszego skręcenia stawu skokowego i zerwania przeszczepu w kolanie. Jakie sporty byłyby dla mnie bezpieczne - gdzie jest najmniejsze ryzyko kontuzji przy hipermobilności? I oczywiście cel: utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Dzień dobry. Potrzebuje Pani treningu poprawiającego stabilizację tułowia i stawów obwodowych oraz treningu siłowego prowadzonego z umiarem. Poza tym marsz, nordic walking i pływanie (zwłaszcza na grzbiecie) oraz rower. Poprawa stabilności i czucia głębokiego będzie otwierała pole do kolejnych aktywności. Pozdrawiam

Witam, jako największy zwolennik pływania - w morzu, jeziorach lub na basenie, polecam tą formę treningu. To w sumie najlepszy sport i bez ryzyka kontuzji.
No chyba że na basenie z kimś się zderzymy lub w rzece wciągnie nas wir.
Ale .... waga zostanie utrzymana a nawet się schudnie, życzę zdrówka !
Dzień dobrzy, przy hipermobilności warto najpierw zadbać o dobrą stabilizację i wzmocnienie mięśni głębokich. Tutaj na początek mogą się sprawdzić ćwiczenia z masą własnego ciała, pilates, joga (najlepiej pod okiem odpowiedniego trenera, aby nie przekraczać zakresów ruchu), pływanie, jazda na rowerze. Później do treningu można dodać gumy oporowe/obciążenie. Wraz z rozwojem sprawności dodać ćwiczenia na niestabilnym podłożu. Pozdrawiam :)