Mam pytanie odnośnie córki. Córka ma 6 lat, jest mulatką i jest bardzo nieśmiała. Ogólnie ma problem

5 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie córki. Córka ma 6 lat, jest mulatką i jest bardzo nieśmiała. Ogólnie ma problemy adaptacyjne z rówieśnikami. Brakuje jej pewności siebie i ma takie poczucie ze to przez kolor skóry czuje się gorsza od innych dzieci. Jak można jej pomóc?
Najlepiej, tak myślę, wpierw się udać do najbliższej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, gdzie bezpłatnie psychologowie i pedagodzy wykonają pełną diagnostykę, później ewentualnie należy rozpocząć terapię systemową (rodzinną) i/lub indywidualną dziecka, na końcu zaleciłbym konsultację z psychiatrą dziecięcym. gorąco pozdrawiam. Piotr Markowski

Dzieci są często bardzo krytyczne wobec rówieśników, szczególnie gdy widzą że ktoś od nich się różni. Zachęcam, żeby porozmawiała Pani z nauczycielem czy opiekunem w szkole. Wychowawcy mogą poprzez odpowiednie zajęcia uczyć dzieci tolerancji. Myślę, że ciężko jest oczekiwać by córka sama potrafiła przeciwstawić się rówieśnikom, czy nabrać pewności siebie gdy widzi, że nie jest akceptowana. Na pewno warto by Pani pokazywała własną akceptację i ją chwaliła i tłumaczyła, że jest taka jak inni. Jednak w okresie kiedy dziecko zaczyna naukę szkolną to naturalne, że porównuje się z innymi i potrzebuje wsparcia od dorosłych jeśli nie czuje akceptacji. Warto jest zadbać w tym pierwszym okresie by czuła się komfortowo z rówieśnikami by w przyszłości nie rozwinęły się lęki czy fobia społeczna. W każdej placówce powinien być psycholog lub pedagog, który również może Pani pomóc. Jeśli jednak dostrzeże Pani, że szkoła nie daje wsparcia w kwestii zwiększenia tolerancji to w ostateczności można zmienić szkołę na bardziej tolerancyjną by córka czuła się komfortowo.
Pozdrawiam Justyna Pojawa - Sidorowicz
Witam,
Jeśli problem będzie się nadal utrzymywał po kilku miesiącach chodzenia do szkoły może warto zastanowić się nad treningiem kompetencji społecznych to są zajęcia grupowe, dla dzieci. Pozdrawiam,
Zapraszam na konsultację, pozdrawiam Marcin Król.
Dzień dobry
Zachęcam, by zadbać o dobre bliskie przyjaźnie z jedną czy dwiema koleżankami z przedszkola czy szkoły. Szczególnie dobrze by było, gdyby udało się Państwu zaprzyjaźnić rodzinnie, tj. by córka widziała, że inni kolor skóry jednego z rodziców nie jest dlań problemem towarzyskim.
Pozdrawiam serdecznie