Mam pytanie odnośnie aparatu ortodontycznego? Czy osoba z podejrzeniem sm lub innej choroby demiel

2 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie aparatu ortodontycznego?
Czy osoba z podejrzeniem sm lub innej choroby demielinizacyjnej (też choroby układowe, małych naczyń itp) która musi wykonywać kontrolne rezonanse ma szansę na leczenie ortodontyczne? Na jakich warunkach?
Po wstępnej konsultacji moja wada to wyrzucona delikatnie z łuku do tyłu, pod skosem górna jedynka oraz powyrzucane z łuku dolnego przednie zęby. Zęby mam stłczone. Wszystkie 4 ósemki wyrośnięte. Ani jeden ząb nie usunięty. Nie do końca rozwinięta dolna żuchwa. Przeszkadza mi to estetycznie i zdrowotnie bo zeby mi haczą. Te wyrzucone z łuku wystają i haczą. Mam 29 lat. Zaproponowane leczenie obejmuje 2,5 roku. Niestety postawiono mi ultimatum, którego spełnić nie mogę np zaświadczenie od neurologa. Neurolog nie wie co mi jest i co będzie, żadnego zaświadczenia nie da. Czeka mnie diagnostyka, kontrole, być może rzuty, może nie, może leczenie...póki co moja sytuacja nie pozwala na diagnozę. To moja odpowiedzialność czy założę aparat. Ortodonta protestuje, dlatego zrezygnowałam.
Procz tego proponowano mi aparat metalowy. I tu moje pytanie. Czy aparat porcelanowy czy ceramiczny różni się skutecznością od metalowego, że mimo znajomości mojej sytuacji zaproponowano mi metal? Czy istnieje możliwość wykonania w porcelanowym lub ceramicznym aparacie rezonansu? Czy istnieje możliwość usunięcia druta przed badaniem rezonansu i ponownego jego założenie po i czy zamki porcelanowe lub ceramiczne same w sobie są przeciwskazaniem do badania rezonansem? ( pracownia w ktorej wykonuje porównawczy rezonans nie akceptuje metalu)
Zaproponowano mi też próbę piłowania zębów. Tzn chciano mi spiłować zęby aby zrobić miejsce a jak sie nie uda to wyrwać 4. Czy tak sie robi? Jedno i drugie?
Na koniec chciałabym się dowiedzieć ile ważne sa zdjecia i wyciski. Głównie zdjecia? Czy kazdy ortodonta robi swoje? Czy uznaje sie te robione wczesniej np rok wczesniej.

Z góry dziekuje
Witam,
Rozwiązaniem może być system Invisalign. Nowoczesna metoda polegająca na leczeniu przezroczystymi nakładkami, które można w każdej chwili zdjąć. Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam
Agata Pardus

Witam serdecznie,
Pani choroba nie ma wpływu na leczenie ortodontyczne. Może Pani założyć aparat stały ceramiczny lub szafirowy. Zamki tych aparatów nie są przeciwwskazaniem do badania. Przy aparacie stałym przed badaniem rezonansem magnetycznym można zdjąć łuki, natomiast po badaniu założyć z powrotem. Wszystko odbywa się w gabinecie. Istnieje również opcja systemu nakładkowego Invisalign. Ma Pani założone na zębach attachmenty z kompozytu, na które nakłada się przeźroczyste nakładki. Ściąga je Pani w dowolnym momencie więc w tym przypadku wizyta w gabinecie nie jest potrzebna.

Jeżeli chodzi o piłowanie zębów to wykonuje się to bardzo delikatnie, nieinwazyjnie. Przy stłoczeniu zębów, małej szczęce raczej nie usuwa się zębów. Ja nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania.
Może Pani poprosić o wydanie modeli ortodontycznych, historii leczenia, planu leczenia, zdjęć cyfrowych. Natomiast jeśli obecny lekarz poprosi o zapłatę za wyżej wymienione dokumenty to lepiej zrobić wszystko na nowo. Koszt będzie bardzo zbliżony, a dokumentacja będzie świeża.
W celu szerszej diagnostyki zapraszam bezpośrednio do gabinetu.