Mam pytanie odnośnie alkoholu. Moj partner od zawsze po pracy popija piwo. Ostatnimi czasy to zdążą

2 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie alkoholu.
Moj partner od zawsze po pracy popija piwo. Ostatnimi czasy to zdążą się codziennie po 3 szt wieczorem. Nie potrafię wpłynąć na niego by to ograniczył. Nie widzi w tym problemu, bo nie zaniedbuje rodziny ani domu. To fakt, jest bardzo przykładnym ojcem i narzeczonym. Pracuje, w domu robi tyle samo co kobieta, niczego nam nie brakuje itd, mimo wszystko mi to przeszkadza i nie chciałabym by za 5-10 lat z 3 piw zrobiło się 5-7, a nie daj Boże inny cięższy alkohol wkradl się do jego w sumie naszego życia. Jak przetłumaczyć to partnerowi by nie czuł się ograniczany?

Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi
Witam. Można podejrzewać, że Pani partner pije ryzykownie. Niestety nie jest Pani w stanie podjąć za niego decyzji o zaprzestaniu picia. Zastanawia mnie jak wygląda u Pani kwestia stawiania granic, czy potrafi Pani być stanowcza oraz ile jest Pani w stanie tolerować i co jest dla Pani nieakceptowalne w tym temacie. Odpowiedzi na te pytania są naturalnie w Pani i na podstawie tak krótkich informacji nie można snuć hipotez. Być może warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy dla siebie i porozmawiać o tym problemie oraz związanych z nim lękach. Angelika Urban, pozdrawiam

Dzień dobry,
Być może dobrą dla narzeczonego propozycją byłoby po prostu sprawdzenie czy sposób jego picia przekracza np. cechy picia ryzykownego. Proszę porozmawiać z partnerem o czymś w rodzaju upewnienia się jakie jest ryzyko obecnej sytuacji i możliwych scenariuszy na przyszłość. Może to mieć formę wspólnego wypełnienia testu przesiewowego czy wizyta u specjalisty. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli zaprosi Pani partnera do takiego działania to zechce po prostu pokazać, że wszystkie jest ok. A wtedy na podstawie wyników i odniesienia się do pewnych norm będzie większa szansa na refleksję.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.