Mam pytanie o możliwości naprawy spiłowanego szkliwa. Dentystka zniszczyła mi dolne zęby bez pytania

2 odpowiedzi
Mam pytanie o możliwości naprawy spiłowanego szkliwa. Dentystka zniszczyła mi dolne zęby bez pytania dopasowując je do kompozytowej odbudowy górnych jedynek. Bała się, że dolnymi zniszczę jej pracę, więc dolne mi spiłowała. Teraz nie dość, że wygląda to fatalnie to jeszcze okropnie boli, myślę, że mi zajechała do zębiny używam kilku markowych past (uśmieżająca z argininą, żel elmexu, curaprox z hydroksyapatytem) trochę działają, ale nie ma pełnego efektu, bo nadal czuje dyskomfort. Pewnie najprościej i najtaniej byłoby dokleić kompozyt, ale tutaj mam zastrzeżenia - nauczony doświadczeniem wiem, że nie wygląda to zbyt dobrze jest to materiał nietrwały, kruchy i z czasem ciemnieje, wg. mnie słabo nadaje się do strefy estetycznej. Chyba, że istnieje jakiś super hiper kompozyt? Inna opcja to licówki no właśnie tutaj mam problem, bo nie chcę psuć całej licowej strony zęba, gdyż tą w mam dobrą, zależy mi wyłącznie na rekonstrukcji szkliwa znajdującego się na samym szczycie/wierzchołku dolnych jedynek, na oko chodzi o 1-2mm. Nigdzie w cennikach nie znalazłem oferty licówek porcelanowych jako uzupełnienie mikroubytku/szkliwa, wszędzie tylko same pełne licówki za tysiąc-dwa tysiące. Najlepiej jakby było coś w stylu porcelany plastycznej, którą stomatolog mógłby nałożyć i uformować szkliwo odtwarzając jego pierwotny kształt, a jednocześnie, aby był to materiał o podobnej/takiej samej twardości co szkliwo naturalne. Czy takie coś jest możliwe? Ostatnią metodą o której myślę jest piaskowanie hydroksyapatytem, ale tutaj nie wiem na ile jest to trwałe i czy taka metoda jest w stanie optycznie pogrubić brakujące szkliwo? Pozdrawiam!
Witam serdecznie. W odpowiedzi na Pańskie pytanie:
1. W przypadku rekonstrukcji tak uszkodzonej warstwy szkliwa, materiałem z wyboru jest jednak kompozyt, jak słusznie Pan zauważył wskazany jest kompozyt o wysokim stopniu estetyki oraz trwałości. (np Materiał Enamel posiada identyczny współczynnik ścieralności jak ludzkie szkliwo). Obecnie występujące na rynku materiały umożliwiają taką odbudowę - najważniejszą wytyczną jest jednak wciąż technika pracy lekarza - prawidłowa preparacja, ułożenie warstw oraz skuteczne wypolerowanie jest kluczem do sukcesu.
2. Uzupełnienia porcelanowe są kształtowane przez techników w procesie wypalania materiału w piecach, co uniemożliwia ich plastyczne formowanie. Takimi właściwościami materiału charakteryzuje się właśnie kompozyt.
3. Piaskowanie hydroksyapatytem niestety nie jest metodą która była by w stanie pogrubić szkliwo.
4. Kluczową sprawą jest tak naprawdę ilość miejsca między zębami górnymi a dolnymi w odcinku przednim, stan zębów w odcinkach bocznych który zapewnił by stabilność okluzji (wzajemnych relacji miedzy zębami, żuchwą, mięśniami i stawem). Zęby w odcinku przednim również biorą udział w bardzo ważnych procesach mechanicznych - przesuwaniu się żuchwy w kierunku przednim oraz w kierunkach bocznych - przy odbudowie kluczowe jest zachowanie prawidłowej relacji w tym rejonie.

pozdrawiam i dużo zdrowia!

Witam aby możliwe było utrzymanie licówki porcelanowej na siekaczu dolnym jest niezbędne przygotowanie go przez szlifowanie go zarówno od strony brzegu siecznego jak i powierzchni wargowej nadając mu kształt retencyjny, brak jest możliwości nałożenia plastycznej porcelany gdyż materiał ten jest przygotowywany w pracowni technika i wypalany w specjalnym piecu. W przypadku zaburzeń w zwarciu, które pan opisuje konieczne jest zaplanowanie kompleksowego leczenia, które może mieć znaczne koszty jednak długofalowo może być znacznie bardziej satysfakcjonujące dla pacjenta