Mam pytanie - jako dziecko słyszałam "głos" w głowie, obecnie też mi się to zdarza. Nie jest to głos

2 odpowiedzi
Mam pytanie - jako dziecko słyszałam "głos" w głowie, obecnie też mi się to zdarza. Nie jest to głos nakazujący mi zrobienie czegoś, nie identyfikuję go także raczej jako czegoś obcego czy zewnętrznego... Głos, gdy się pojawia, opisuje czynności, które wykonuję, ale często jako obserwator, nie jako "ja" (w trzeciej osobie). Wygląda to mniej więcej tak - idę sobie, a ten głos mi gada tak - "Szła, mijając ludzi. Nienawidziła takiego tłoku jak ten teraz", itp., itd. Czym może być to spowodowane i czy ma jakąś fachową nazwę?
Witam. Podobnie jak moja poprzedniczka uważam, ze warto wybrać się do specjalisty stacjonarnie i porozmawiać o wszystkich swoich watpliwościach. Angelika Urban, pozdrawiam

Witam,
To co Pani przestawia sugeruje, że mamy do czynienia z objawem psychotycznym a dokładniej mówiąc omamem słuchowym, halucynacją. Nikt po za Panią owego głosu nie słyszy. W szeroko ujętej normatywności zdrowia psychicznego nie mamy zdolności ponadprzeciętnego słyszenia głosów, dostrzegania czegoś/kogoś - kogo w rzeczywistości nie ma czy.

Zdarzenie ( czy też innymi słowy - czucie sensoryczne), którego nikt po za nami nie jest w stanie potwierdzić uznajemy za nierealistyczne.

W przypadku obecności omamów słuchowych – rozpoznajemy dwa główne rodzaje (proste i złożone). Proste to np. stuki, kliknięcia – zwykle krótkie i monotonne. Złożone – mające formę najczęściej treści werbalnej w postaci komentarzy, imperatywów czy rozmów dwóch różnych głosów nt osoby bądź jej otoczenia.
Sugerowałaby w obecnej sytuacji skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska