Mam pytanie- czy istnieją badania przeprowadzone zgodnie z metodologia medyczna i udowadniające pozy

2 odpowiedzi
Mam pytanie- czy istnieją badania przeprowadzone zgodnie z metodologia medyczna i udowadniające pozytywny wpływ terapii psychologicznej na zdrowie psychiczne?
Jeśli tak, to poproszę o źródła bo mam problemy ze znalezieniem takich badań.
Witam,
jest wiele takich badań, absolutnie nie jestem w stanie wymienic wszystkich. Proszę zajrzeć choćby do: Dichter GS, Felder JN, Petty C, Biszzel J, Ernst M, Smoski MJ. The effects of psychotherapy on
neural responses to rewards in major depression. Biological Psychiatry 2009; Dichter GS, Felder JN, Petty C, Biszzel J, Ernst M, Smoski MJ. The effects of psychotherapy on neural responses to rewards in major depression. Biological Psychiatry 2009; Beutel ME, Stark R, Pan H, Silberweig D, Dietrich S. Changes of brain activation pre-post short-term psychodynamic inpatient psychotherapy: An fMRI study of panic disorder patients.
Psychiatr. Res. 2010; De Greck M, Scheidt L, Bälter AF, Frommer J, Ulrich C, Stockum E, Enzi B, Tempelmann C, Hoffmann T, Northhoff G. Multimodal psychodynamic psychotherapy induces normalization of reward related activity in somatoform disorder. World J. Biol. Psychiatry 2011; Eack SM, Hogarty GE, Cho EY, Prasad KMR, Greenwald DP, Hogarty SS, Heshavan MS.
Neuroprotective effects of cognitive enhancement therapy against gray matter loss in early
schizophrenia: Results from a 2–year randomized controlled trial. Arch. Gen. Psychiatry 2010 oraz wiele, wiele innych.
Są również polskojęzyczne badania i źródła, do tych będzie Panu łatwiej dotrzeć na przykład przez Psychoterapię pod redakcją prof Grzesiuk.

Pozwolę sobie zacytować następujący tekst dot. w szczególności psychoterapii psychodynamicznej: "Skuteczność terapii potwierdzona jest oraz weryfikowana wieloletnimi badaniami naukowymi (Shedler, 2010 w: American Psychologist, tom 65(2) Luty - Marzec 2010, s. 98-109, University of Colorado Denver, School of Medicine), z których wynika, że praca skoncentrowana jest nie tylko na redukcji objawów, ale również zakłada podstawowe zmiany w zakresie funkcjonowania społecznego i interpersonalnego."

W języku polskim również można odnaleźć wiele analiz oraz własnych badań dot. skuteczności psychoterapii.
Niestety w odpowiedzi nie mogę umieścić adresów do wspomnianych artykułów.
Proszę o kontakt to wyślę stosowne linki.
Warto na przykład samemu zobaczyć artykuly ma stronie Psychiatrii Polskiej np. Rodzinski nr 3 / 2015, itp.
Można też odszukać Opracowanie zbiorcze z 2007 roku a w nim liczne teksty, też m.in. prof. Aleksandrowicza.