Mam prośbę o pomoc w konsultacji wyników badań. Mam 28 lat, wzrost 170 cm, waga 60 kg. Dieta bogata

1 odpowiedzi
Mam prośbę o pomoc w konsultacji wyników badań.
Mam 28 lat, wzrost 170 cm, waga 60 kg. Dieta bogata w nabiał, kilka miesięcy temu wyeliminowałam mięso z diety, jem sporo warzyw, nie pije, nie palę, ale też nie uprawiam żadnej aktywności fizycznej. Mam niskie ciśnienie.

Zrobiłam badania m.in. na poziom cholesterolu we krwi. Zastanawiam się, czy powinnam konsultować się ze specjalistą (dietetyk, kardiolog)?
- Cholesterol całkowity 177 mg/dl
- Cholesterol HDL w surowicy (K01) 77 mg/dl
- Triglicerydy (049) 69 mg/dl
- Cholesterol LDL - wyliczany (K03) 86 mgl/dl
- Nie-HDL 100 mg/dl
- Glukoza (L43) 92 mg/dl

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Dzień dobry,

Pani wyniki cholesterolu i glukozy są bardzo dobre.
Wynik cholesterolu HDL (czyli tzw. "dobrego cholesterolu") jest wysoki co świadczy o zdrowej diecie jaką Pani stosuje. U kobiet powinien być wyższy niż 50 mg/dl.
Docelowe wartości cholesterolu LDL (tzw. "złego cholesterolu") są uzależnione od naszego, indywidulanie ocenionego, ryzyka sercowo-naczyniowego - czyli ryzyka zapadnięcia na chorobę serca i naczyń krwionośnych (takich jak np. zawał serca czy udar mózgu).
Pani wynik cholesterolu LDL jest niski, więc nie ma powodów do niepokoju.
Jednak, żeby ocenić swoje ryzyko sercowo-naczyniowe powinna skonsultować się Pani z lekarzem internistą lub kardiologiem. Do tego, jest potrzebne badanie fizykalne pacjenta i dokładnie zebrany wywiad.
Niskie ciśnienie tętnicze, o którym Pani pisze, może okresowo powodować osłabienie. W celu normalizacji wartości ciśnienia tętniczego powinna Pani wprowadzić, poza zdrową dietą, regularną aktywność fizyczną, która pomaga normalizować wartości ciśnienia tętniczego.
Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego może Pani również omówić na konsultacji z lekarzem.
Dodatkowo, jeżeli pozostaje Pani na diecie wegetariańskiej, to warto, raz do roku, wykonać również badanie morfologii krwi, ewentualnie, w zależności od wyniku morfologii, gospodarkę żelaza, żeby ocenić czy nie ma u Pani cech niedoboru żelaza, który może powodować niedokrwistość.

Pozdrawiam
Katarzyna Beszłej