Mam problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Od 3 miesięcy mecze się z przewlekłym bólem. Na rezo

2 odpowiedzi
Mam problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Od 3 miesięcy mecze się z przewlekłym bólem. Na rezonansie wyszła przepuklina oraz skolioza, która mam od wielu lat. Od 1,5 miesiąca staram się pozbyć bólu. Byłam u ortopedy, neurologa, neurochirurga oraz reumatologa, którzy zgodnie stwierdzili że operacja nie jest konieczna. 2 tyg chodziłam na rehabilitację - zabiegi solux i prądy oraz codzienne ćwiczenia. Byłam na kilku zabiegach manualnych, u 3 fizjoterapeutow. W domu ćwiczę codziennie co najmniej pół godziny, zgodnie ze wskazówkami kilku fizjoterapeutow. Przez 2 tyg brałam również leki przeciwzapalne. Niestety ból nie przechodzi. Często wychodza mnie w nocy i nie mogę zasnąć. Jestem już bardzo zmęczona i dodatkowo bezsilna. Nie mam pomysłu co dalej. Wszyscy fizjoterapeuci mówią, że ruchowo jestem w dobrym stanie i ból powinien przechodzić, tak się jednak nie dzieje. Rozważam blokadę na kręgosłup. Proszę o pomoc czy jest to dobre rozwiązanie w tej sytuacji, czy coś jeszcze mogę zrobić?
Zdarzają się sytuacje że jakiegoś względu przepuklina nie reaguje na procedury mechaniczne, jednak obiektywnie występuje to bardzo rzadko. Dobranie i zastosowanie właściwej terapii manualno-ruchowej potrafi być bardzo trudne. Jak czytam, była Pani u wielu specjalistów i aż u 3 fizjoterapeutów... Mimo wszystko polecam nie poddawać się i znaleźć fizjoterapeutę specjalizującego się w mechanicznej diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa (w szczególności certyfikowanego terapeutę metody McKenzie), najlepiej praktykującego w tej metodzie. Osobiście miałem pacjentów z bardzo podobnymi historiami, gdzie udało się znaleźć sposób na doprowadzenie do pełnej eliminacji dolegliwości (!). Oczywiście nie można nic powiedzieć z góry - doświadczony terapeuta j.w. powinien w ciągu 1-3 wizyt być w stanie stwierdzić czy będzie w stanie skutecznie pomóc w redukcji/eliminacji dolegliwości. Zapraszam na wizytę.

Liczne badania pokazują, że problem bólowy w przebiegu dyskopatii może być skutecznie leczony na kilka sposobów. Zaliczają się do nich:
Metoda McKenzie, Trakcja osiowa kręgosłupa, mobilizacje kręgosłupa lędźwiowego (techniki terapii manualnej), ćwiczenia lecznicze, niekiedy masaże.
Należy zwrócić uwagę na ergonomię pracy, oraz oczywiście prawidłowy dobór technik ruchowych.
Czasem wystarczy zastosowanie jednej techniki, niekiedy należy sięgnąć szerzej.
Pozdrawiam.