Mam problemy z kregosłupem,przepuklina na trzech miejscach na odcinku lędzwiowym,czy w moim przypadk

4 odpowiedzi
Mam problemy z kregosłupem,przepuklina na trzech miejscach na odcinku lędzwiowym,czy w moim przypadku wskazany jest basen i jakim stylem mogę pływac bo ortopeda zabronił żabką,tylko na plecach! Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.Ewa z Łodzi.
Pływanie żabką nie jest wskazane dla osób z mocno powiększoną lordozą lędźwiową (powiększa przodopochylenie miednicy). Jeśli jednak spojrzymy na ten styl trochę jak na ćwiczenia McKenziego czyli wykorzystujące przeprost jako formę terapeutyczną to okazuje się jednak, że może być to styl nawet wskazany w najczęściej występujących przepuklinach. Nie najlepiej jednak pływać żabką jeśli nie robi się tego sportowym stylem (z chowaniem głowy pod wodę). Pływanie żabką z głową nad wodą znacznie przeciąża cały gorset mięśniowy pleców szczególnie w odcinku lędźwiowym, przeprostowywuje odcinek piersiowy i przeciąża odcinek szyjny. Pływanie na plecach jest również bardzo dobrym ćwiczeniem pod warunkiem że pływa się sprawnie, a leżenie na plecach na wodzie nie sprawia nam kłopotów. Jeśli pływanie Panią stresuje i nie lubi Pani tego rodzaju sportu to również nie przyniesie ona Pani żadnych korzyści. Jeśli chodzi o ćwiczenia, które najlepiej działają w przepuklinach międzykręgowych to polecam Jogę i Pilates.

W tym przypadku zgadzam się z ortopedą, nie wskazana jest żabka, na plecach jak najbardziej.
Żabka jest ryzykowna nawet dla osób, które nie mają problemów z kręgosłupem. Najbezpieczniejsze są plecy i kraul. Dobiera się m.in. w zależności od typu postawy pacjenta. Żeby to stwierdzić trzeba albo obejrzeć pacjenta, albo najlepiej zerknąć na rezonans odcinka lędźwiowego.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Kilka uwag: Przeczytałem Twoje pytanie. Przeczytałem też udzielone odpowiedzi.
W mojej ocenie tak na prawdę na chwilę obecną bez wywiadu i badania nie wiadomo,czy pływanie jest najbardziej odpowiednią formą aktywności dla Ciebie. Odnoszę wrażenie że sugestia lekarza ortopedy ograniczyła wybór opcji do jedynie dwóch.
Być może wynika to z powszechnego przekonania (a nie dowodów naukowych),że pływanie jest dobre dla bólu kręgosłupa ( tak jak "karate jest dobre na skoliozy "). Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest określenie co dzieje się nie tak z Twoim kręgosłupem:czy boli Cię tylko podczas pływania czy też w innych aktywnościach? Jeśli podczas innych to przede wszystkim powinnaś zacząć się rehabilitować (nie jest to tożsame ze specyficznym stylem pływania ). Szukaj specjalisty od terapii zachowawczej. To on powinien odpowiedzieć Ci jak zająć się Twoim problemem ale też czy i kiedy (o ile to w ogóle będzie potrzebne)wejdziesz w pływanie.
Pozdrawiam,
Daniel