Mam problem z własną orientacją seksualną. W okresie dojrzewania interesowały mnie wyłącznie dziewcz

2 odpowiedzi
Mam problem z własną orientacją seksualną. W okresie dojrzewania interesowały mnie wyłącznie dziewczyny. Pierwsze fantazje erotyczne dotyczyły tylko kobiet. W wieku ok. 20 lat zacząłem zauważać mężczyzn (raczej chodziło o to, że są atrakcyjni, nie wiązało się to z podnieceniem, a jeśli już to sporadycznym). Przez psychiatrę zostało to zakwalifikowane jako nerwica natręctw (i być może troszkę coś tutaj wyparłem). W tym czasie nie zanikała reakcja seksualna na kobiety (podczas oglądania pornografii, miałem wtedy także dziewczynę). Temat zakończył się na kilka lat(reakcja tylko na kobiety), jednak niedawno powrócił z dużo większą intensywnością i tą różnicą, iż pojawiła się reakcja na tę samą płeć): dotyczy np. reakcji na oglądane zdjęcia. Niestety (i to również nowość) reakcja na kobiety uległa znacznemu wyciszeniu: czasem bardzo ciężko podniecić się na myśl o kobiecie, czy podczas oglądania zdjęć nagich kobiet (choć czasem jest to możliwe, zdecydowana reakcja jest za to na mężczyzn). Czy bardziej prawdopodobny jest homo, czy biseksualizm? Jeśli homoseksualizm to dlaczego w okresie dojrzewania płcią, którą byłem zainteresowany była żeńska i potem przez kilka lat podniecały mnie same kobiety (intensywnie)? Czuję się zagubiony. z góry dziękuję za odp.
Szanowny Panie,
orientacja seksualna to kontinuum. Naturalnym w okresie dojrzewania jest eksperymentowanie - wielu mężczyzn uważających się za heteroseksualnych miewała fantazje bądź podobały im się osoby tej samej płci w okresie dojrzewania. Badania prowadzone nad seksualnością na świecie, coraz bardziej idą w stronę tego, że orientacja seksualna nie jest czymś co ustala się raz na zawsze.
Proszę pamiętać, że nie musi się Pan teraz deklarować jako osoba biseksualna (jeśli nie jest Pan pewien).
Gdy nadal będzie czuł się pan zagubiony, proszę skierować się do seksuologa, który z pewnoścą pomoże Panu w drodze diagnozy i terapii zdefiniować siebie - być może na nowo. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Czech

Nasza seksualność jest bardzo szerokim pojęciem. Wpływa na nią dużo czynników. Zdaję sobie sprawę, ze istnieje w nas potrzeba określenia jej, przez co określamy samych siebie. Najważniejsze jest jednak podążanie za potrzebami i wybranie takiego partnera/partnerki, który nam sie podoba i którego darzymy uczuciem. Nazwanie swojej orientacji seksualnej jest kwestią wtórną, która powinna z czasem nastąpić sama. Psychoterapeuta lub seksuolog mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tego procesu.