Mam problem z kontuzją stawu kolanowego więc chciałem się dopytać bardziej zorientowanych. Cała syt

3 odpowiedzi
Mam problem z kontuzją stawu kolanowego więc chciałem się dopytać bardziej zorientowanych.
Cała sytuacja zaczęła sie podczas biegu po przebyciu około czterech km.Nagły nie zbyt silny ból po wewnetrznej stronie kolana.Podłoże biegu asfaltowe,równe bez grabów czy dołków ( staż biegowy cztery lata,okolo 200 km miesiecznie) Ból nie zbyt silny natomiast powodujący dyskomfort uniemożliwiający dalszy bieg.Po trzech dniach zdecydowałem sie na wizytę u ortopedy.Przebadal kolano,ból pojawiał sie przy rotacji stopy palcami na zewnątrz ( brak jakiejkolwiek niestabilności samego kolana ) do tego usg i padło podejrzenie na pęknięcie lakotki.Dla spokoju zrobilem rowniez badanie MRI i oto opis wyniku :
Na pograniczu rogu tylnego oraz części trzonu nierówności obrysow dolnej powierzchni stawowej lakotki.Na poziomie pogranicza rogu przedniego oraz przedniej części trzonu widoczne pasmo obnizonego sygnału o długości ok. 16 mm i grubości do 2 mm , sugerujące obecność przemieszczonego fragmentu lakotki. Na poziomie opisywanego fragmentu ślad obrzęku szpiku kostnego.Lakotka boczna prawidłowa.Nieco zwiększona ilość płynu w jamie stawowej.Cala reszta prawidłowa w wielkim skrócie.
Wnioski :
Uszkodzenie lakotki przysrodkowej z prawdopodobna obecnością niewielkiego przemieszczonego fragmentu lakotki.Podejrzenie niewielkiego konfliktu ciała tluszczowego nadrzepkowego.Badanie przeprowadzone dwa tygodnie po zdarzeniu.
Odnośnie samego bólu jednego dnia występuje jednego nie.Umiejscowienie to wewnetrzna strona stawu kolanowego nie tyle w samym zgieciu co dwa trzy cm poniżej.Ścięgno poboczne ? Chciałem się poradzić co mam dalej robić czy być może samo ścięgno zostało nadwyrezone czy też lakotka ma już dość i poprostu to ona daje znać ?
Objawy pokrywają się z wynikiem MRI. Obrazowanie wskazuje na świezy uraz. Należy wrócić z MRI do ortopedy i skonsultować się z terapeuta czy próbować leczyć zachowawczo ( jakie obciążenia kolana przewidujemy na przyszłość) czy lakatoka wymaga szycia. Nie wspomina Pan o urazie zatem mało prawdopodobne by więzadło zostało uszkodzone co wykazałoby również obrazowanie. Bol w rejonie jaki Pan opisuje można uznać za bol rzutowany z uszkodzonej łąkotki. Podsumowując można spróbować terapii manualnej aby łagodzić bol i próbować ratować funkcje kolana jednak bez konsultacji z chirurgiem się nie obejdzie. Nawet jeśli uda się leczyć zachowawczo to proces gojenia i tak będzie trwał między 8-16 tygodni.

W przypadku Pana stawu kolanowego i opis badań diagnostycznych świadczy o uszkodzeniu łąkotki oderwany fragment będzie przemieszcza się i może dojść do zablokowania kolana.Proszę poszukać dobrego lekarza ortopeda i porozmawiać o artroskopia kolana .Wnioskuję ze wdzięczny niezbędna ,później dobra rehabilitacja i kolano Pana będzie zdrowe
Decyzja o artroskopii przed panem i dobrym lekarzem ortopeda. Następnie rehabilitacja ukierunkowana na zmniejszenie bólu i zwiększenie zakresu ruchu, rozciągnięciu przykurczonych struktur. Zapraszam do gabinetu w Bydgoszczy.