Mam problem z głębokim ziewaniem, mam ciągły ucisk w okolicy szyi / górnej części klatki piersiowej.
4
odpowiedzi
Mam problem z głębokim ziewaniem, mam ciągły ucisk w okolicy szyi / górnej części klatki piersiowej. Do kogo powinnam zgłosić się po pomoc?
Dzień dobry,
objawy, które Pani opisuje — czyli ciągłe głębokie ziewanie, uczucie ucisku w okolicy szyi lub górnej części klatki piersiowej — warto skonsultować przede wszystkim z lekarzem pierwszego kontaktu lub internistą, aby wykluczyć przyczyny somatyczne.
Takie dolegliwości mogą mieć różne podłoże, m.in.:
– napięcie i przewlekły stres,
– problemy z oddychaniem lub hiperwentylacją,
– napięcie mięśniowe w obrębie szyi i klatki piersiowej,
– refluks, problemy hormonalne lub kardiologiczne,
– przemęczenie i przeciążenie organizmu.
Dopiero po wykluczeniu przyczyn medycznych warto przyjrzeć się szerzej temu, czy objawy mogą mieć związek z przewlekłym napięciem psychicznym, lękiem lub stresem, ponieważ organizm bardzo często reaguje właśnie poprzez ciało.
Jeśli zauważa Pani dodatkowo:
– napięcie emocjonalne,
– trudność z wyciszeniem,
– uczucie „braku pełnego oddechu”,
– nasilanie objawów w stresie,
to konsultacja psychologiczna lub psychoterapeutyczna również może być pomocna.
Proszę jednak zacząć od diagnostyki medycznej i nie bagatelizować objawów.
Pozdrawiam serdecznie,
Kornelia Cichoń
psycholożka
objawy, które Pani opisuje — czyli ciągłe głębokie ziewanie, uczucie ucisku w okolicy szyi lub górnej części klatki piersiowej — warto skonsultować przede wszystkim z lekarzem pierwszego kontaktu lub internistą, aby wykluczyć przyczyny somatyczne.
Takie dolegliwości mogą mieć różne podłoże, m.in.:
– napięcie i przewlekły stres,
– problemy z oddychaniem lub hiperwentylacją,
– napięcie mięśniowe w obrębie szyi i klatki piersiowej,
– refluks, problemy hormonalne lub kardiologiczne,
– przemęczenie i przeciążenie organizmu.
Dopiero po wykluczeniu przyczyn medycznych warto przyjrzeć się szerzej temu, czy objawy mogą mieć związek z przewlekłym napięciem psychicznym, lękiem lub stresem, ponieważ organizm bardzo często reaguje właśnie poprzez ciało.
Jeśli zauważa Pani dodatkowo:
– napięcie emocjonalne,
– trudność z wyciszeniem,
– uczucie „braku pełnego oddechu”,
– nasilanie objawów w stresie,
to konsultacja psychologiczna lub psychoterapeutyczna również może być pomocna.
Proszę jednak zacząć od diagnostyki medycznej i nie bagatelizować objawów.
Pozdrawiam serdecznie,
Kornelia Cichoń
psycholożka
Na początku warto udać się do lekarza rodzinnego, by wykluczyć urazy. Warto też wykonać zdjęcie kręgów szyjnych, klatki piersiowej. Ziewanie może być przyczyną lęku, stresu lub trudnego tematu, który towarzyszy od jakiegoś czasu w Pana/Pani życiu.Może również informować o nieświadomym napięciu. Warto wprowadzić techniki oddechowe, relaksację, oraz udać się do psychologa, psychoterapeuty, by omówić trudne obszary, które pojawiły się w przeszłości lub teraźniejszości. Może jest coś co na co dzień sprawia, że ciało daje znać. Jeżeli będzie Pani/Pan zainteresowany omówieniem tego co trudne zapraszam do siebie. Pracuję w nurcie CBT jak i metodą dr Yagera.
Dzień dobry. Takie objawy jak trudność z głębokim ziewaniem czy uczucie ucisku w okolicy szyi i górnej części klatki piersiowej mogą mieć różne przyczyny, zarówno fizyczne, jak i związane z napięciem psychicznym. Często organizm reaguje w ten sposób na długotrwały stres, przeciążenie emocjonalne, trudne przeżycia czy nagromadzone napięcie. Warto najpierw skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć przyczyny somatyczne, ale równocześnie dobrym krokiem może być rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą, szczególnie jeśli zauważa Pani, że objawy nasilają się w stresie albo towarzyszy im napięcie, lęk czy trudności emocjonalne. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Szanowna Pani,
Opisywane przez Panią objawy mogą mieć przyczyny zarówno somatyczne jak i psychologiczne. Domyślam się, że trudno z nimi funkcjonować. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który określi czy konieczna jest konsultacja z innym lekarzem i zaleci podstawowe badania. Jeśli badania nie wykażą żadnych somatycznych wyjaśnień odczuwania opisanych wyżej symptomów- kolejnym krokiem jest wizyta u psychoterapeuty. Można te kroki podjąć również równolegle. Jeśli będzie Pani potrzebować psychoterapii zapraszam serdecznie na bezpłatną konsultację wstępną. Może Pani w tym celu napisać do mnie wiadomość poprzez portal. Psychoterapią z wyboru w przypadku tego typu objawów jest psychoterapia poznawczo- behawioralna.
Pozdrawiam ciepło,
Agnieszka Kuklewska
Opisywane przez Panią objawy mogą mieć przyczyny zarówno somatyczne jak i psychologiczne. Domyślam się, że trudno z nimi funkcjonować. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który określi czy konieczna jest konsultacja z innym lekarzem i zaleci podstawowe badania. Jeśli badania nie wykażą żadnych somatycznych wyjaśnień odczuwania opisanych wyżej symptomów- kolejnym krokiem jest wizyta u psychoterapeuty. Można te kroki podjąć również równolegle. Jeśli będzie Pani potrzebować psychoterapii zapraszam serdecznie na bezpłatną konsultację wstępną. Może Pani w tym celu napisać do mnie wiadomość poprzez portal. Psychoterapią z wyboru w przypadku tego typu objawów jest psychoterapia poznawczo- behawioralna.
Pozdrawiam ciepło,
Agnieszka Kuklewska
Podobne pytania
- Witam, chciałam zapytać o coś, co męczy mnie już od kilku lat. Jestem nastolatką i od dłuższego czasu próbuję trochę poprawić swoją sylwetkę. Nie chodzi mi o jakąś bardzo niską wagę ani o głodzenie się, tylko bardziej o to, żeby wyglądać trochę lepiej i czuć się dobrze ze sobą. Problem jest…
- Witam, mój 4-miesięczny niemowlak jest karmiony moim mlekiem. Od miesiąca ma AZS: suche, szorstkie, czerwone plamy na policzkach (bliżej uszu), szyi, przedramionach, ramionach i zgięciach przy dłoniach. Stolce płynne, pieniste, koloru „musztardowego) - oddaje raz na 4-8 dni (cała wypełniona pieluszka).…
- Dzień dobry, proszę o informację czy w moim przypadku są to sytuacje, które wymagają szerszych konsultacji z psychologiem. Jestem pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zauważyłam u siebie nerwowość na różne sytuacje. Zaczęło się w pracy, w której pracuję od 10 lat, denerwuje mnie niekompetencja współpracowników…
- Dzień dobry. Ostatnio zrelacjonowałam państwu swoją historię ( bicie pieska przez mojego partnera, namawianie do zachowań seksualnych pod wpływem manipulacji, w miarę powrotu wspomnień także próba wymuszenia na mnie seksu pod wpływem alkoholu i zatajenie przede mną śmierci mamy bo ważniejsze…
- Lecze kiłę już 3 lata cały czas ma wachania miana 1: 4 za 1 miesiac 1;16 potem znowu 1:4 ,1:32 co to może być?
- Biorę Seronil 10 mg (całą tabletkę) od 6 tygodni. Odczuwam głównie dużą senność w ciągu dnia i dużo śpię, zarówno w dzień jak i w nocy. Nie widzę poprawy nastroju. Dodatkowo biorę Trittico na noc (pełną dawkę), a hydroksyzynę tylko doraźnie w trudniejszych momentach. Czy w takiej sytuacji należałoby…
- Elastopatia Dzień dobry, mam 21 lat i ortopeda parę lat temu stwierdził, że mam elastopatie ale nie robił mi żadnych konkretnych badań. Ostatnio mój stan zaczął się pogarszać- moje stawy bardzo głośno strzelają (kostki, biodra, barki) mam dość silny ból kolan i pleców (w krzyżu i łopatkach).…
- Muszę się poddać zabiegowi w szpitalu ale żadne argumenty do mnie nie przemawiają żeby się temu poddać. Miałam inna opcje ale uciekłam sprzed gabinetu. Nie wiem co robić?
- Mam problem z nawracajacym krwawieniem z odbytu. Poczatkwo krew byla tylko w kale pozniej pojawila sie na papierze. Po nasiadówkach z kory debu masciach na chwile bylo lepiej. Oprcz krwawienia czuje jeszcze poeczenie I pobolewanie w odbycie ogólny dyskomfort. Codziennie wieczorem jem siemie lniane…
- W pozycji leżącej na plecach pomiędzy mostkiem a pępkiem przy napięciu mięśni brzucha pojawia się uwypuklenie i tylko w tej pozycji przy napięciu, jak są roluznione to nic nie widać w pozycji stojącej też nie widoczne.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.