Mam problem z córeczką ma prawie 6 lat chodzi do przedszkola , coś się tam wydarzyło bo dziecko boi

4 odpowiedzi
Mam problem z córeczką ma prawie 6 lat chodzi do przedszkola , coś się tam wydarzyło bo dziecko boi się iść do przedszkola że nie będzie mogło skorzystać z łazienki kiedy będzie miało taka potrzebę, mała ciągle chodzi do łazienki bo się boi że jej będzie się chciało skorzystać nie chce nigdzie wyjść , chyba że tam gdzie idzie będzie łazienka kompletnie nie wiem jak do niej przemówić, zrobiłam badania i wynika z nich że jest zdrowa a wiec że to nie jest problem urologiczny proszę o poradę
Dzień dobry, bardzo ważne jest zglebienie informacji o tym na jakie trudności napotyka w przedszkolu , dopytać co takiego się wydążyło, czy coś Panie zauważyły.. Poprosić o dopytanie dziecka podczas pobytu w przedszkolu czy potrzebuje do toalety w subtelny sposób ,nie przy innych dzieciach. Ważny est też język jakiego używamy w rozmowie z dzieckiem i brak sugestii, , żeby nie projektować swoich obaw mówiąc" boisz się , ze nie będziesz mogła iść do toalety .." zamiast " poprosimy Panie w przedszkolu , abyś mogla skorzystać  z toalety gdy będziesz tego potrzebowała" W przypadku braku poprawy sugeruje wizytę u psychologa dziecięcego .

Dzień dobry! Wykonała Pani pierwszy ważny krok - wykluczyła problem zdrowotny. To co kolejno jest istotne, dotyczyć będzie ciepłej, szczerej rozmowy z córką o przeżyciach związanych z przedszkolem. Dziecko w bardzo różny sposób może sygnalizować przeżyty stres, nierozwiązany problem. Proszę spróbować również porozmawiać z osobą prowadzącą grupę córki w przedszkolu, może dysponuje wiedzą na temat źródła sytuacji. Postawa rodzica ma duży wpływ na narastanie lub wyciszanie obaw dziecka, istotne będzie Pani podejście do obserwowanego zachowania i sposób rozmowy. Im więcej rodzic prezentuje obaw, tym więcej lęku będzie w dziecku. Kiedy sytuacja nie ulegnie poprawie mimo starań, warto skonsultować się z psychologiem, aby córka jak najszybciej odzyskała spokój i miejsce na beztroską radość.
Witam
Rozumiem, że zaistniała sytuacja jest dla Pani trudna dlatego zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego, który specjalizuje się w terapii poznawczo - behawioralnej. Opisany przez Panią problem wskazuje na to, że dziecko ma jakiś rodzaj zaburzenia lękowego. Szybkie podjęcie pracy polegającej na stopniowym oswajaniu z sytuacją lękową pozwoli Wam obu uporać się z tą niedogodnością.
Joanna Frąckowiak
Dzień dobry, najlepiej zacząć od zapytania samych Pań w przedszkolu, może któryś z rodziców również ma ten problem, ponadto w formie spontanicznych pytań do dziecka spróbowałabym zgłębić problem (np. "co jest takiego w przedszkolu, że nie możesz iść siku?", "jak chcesz iść siku to co pani/niektórzy mówią ciocia do pań przedszkolanek, żeby dziecko nie czuło =, że idzie do obcej osoby - wtedy zamiast pani=ciocia/ mówi?"). Czasem warto pobawić się z dzieckiem lalkami, może uda się, że odtworzy sytuację z przedszkola (łatwiej bo jest to zabawa - nic zakazanego). Jeśli to nie podziała zachęcam o konsultację z psychologiem.