Mam prawie 26lat odkąd skończyłam 25lat zaczęłam tyć jest to ok 1kg msc. Z jednej strony bardzo się

3 odpowiedzi
Mam prawie 26lat odkąd skończyłam 25lat zaczęłam tyć jest to ok 1kg msc. Z jednej strony bardzo się cieszę ponieważ przez lata starałam się przytyć i mimo że jadłam po 3000kcl dziennie nie mogłam przytyć wagę zawszę miałam 42-44kg przy wzroście 162cm, a teraz 50kg gdzie nigdy tyle nie ważyłam, a jem tyle co rok temu czyli około 2000kcl dziennie. Nawet ciąża nie pomogła w przytyciu. Z drugiej strony trochę się obawiam bo nie wiem czy to normalne ponieważ zawszę miałam niedowagę a tu nagle 50kg. Moje pytanie brzmi czy powinnam się martwić czy wszystko w porządku? Dodam jeszcze że czuję się świetnie mam więcej siły i energii. Rok temu robiłam wszystkie nadania krwi i było wszystko w porządku tarczyca również. Gdy zaczęłam tyć wyników nie robiłam. Powinnam?
Oczywiście wykonanie badań podstawowych, ale również hormonów tarczycy może być pomocne. Przez rok sporo mogło się zmienić. Zachęcam również do kontaktu z dietetykiem, bo być może popełnia Pani jakieś błędy żywieniowe, które powodują tycie. Być może np. błędnie oszacowuje Pani wielkość porcji, przez co zjada Pani więcej niż 2000kcal lub wydatki energetyczne są mniejsze i powstaje dodatni bilans energetyczny, a to powoduje wzrost masy ciała. Zapraszam na diete online

W Pani przypadku waga prawidłowa na pewno jest wyższa od 50kg, raczej bliżej 60kg. Rozumiem Pani zaniepokojenie, ale powinna Pani być zadowolona z tego, że organizm sam się ustabilizował i zmierza do osiągnięcia zalecanej masy ciała, co na pewno poprawi Pani samopoczucie i zdrowie. Jak sama Pani zauważyła już tak się dzieje. Należy też pamiętać, że niedowaga jest równie niebezpieczna jak nadwaga, szczególnie w przypadku kobiet. Oczywiście powinna Pani wykonać podstawowe badania krwi z uwzględnieniem poziomu hormonów tarczycy. Warto też wykonać krzywą glukozową i insulinową. Zalecam, by wykonała Pani szczegółową analizę składu i masy ciała w gabinecie dietetyka o specjalności dietoterapia ( tzw. dietetyk kliniczny). Dopiero wynik takiej analizy, wyniki badań i wnioski z wywiadu dietetycznego pozwolą dietetykowi na postawienie diagnozy i zaproponowanie postępowania dietetycznego.
Zapraszam na konsultacje.
Jestem dostępny również on line i telefonicznie.
Piotr Zduńczyk
Dietetyk
GostyninWarszawa
Dzień dobry,

w ciągu roku mogło się sporo zmienić w funkcjonowaniu organizmu, dlatego warto byłoby wykonać badania, które wskaże Pani dietetyk po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego. Przyczyn wzrostu masy ciała może być dużo począwszy od nieprawidłowo obliczonego zapotrzebowania energetycznego, poprzez trudności w ocenie porcji spożywanych posiłków, aż po zaburzenia pracy tarczycy czy gospodarki cukrowej. Samopoczucie pacjenta i objawy mają kluczowe znaczenie, niemniej jednak jest to kwestia, którą warto sprawdzić, skoro zwróciła Pani uwagę.

Pozdrawiam
Veronika Ulanecka
Clinic Food