Mam podwyższone Anty Tg na poziomie 138, wypadają mi włosy, ciągle zmęczenie i pomimo aktywnego styl

1 odpowiedzi
Mam podwyższone Anty Tg na poziomie 138, wypadają mi włosy, ciągle zmęczenie i pomimo aktywnego stylu życia waga nie jest najlepsza. Tsh 2,15, ferrytyna 38, anty tpo w normie. Czy powinnam wykonać więcej badań i jakich, aby rozwiazac problem?
Miano przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) jest zwiększone jedynie u części osób, u których występuje choroba tarczycy (niedobór jodu, choroby zapalne) a także u około 10 proc. zdrowych osób. Ostateczne rozpoznanie wymaga dodatkowych badań m.in. USG tarczycy, czy także oceny hormonalnej – np. badanie Prolaktyny. Badania takie może zlecić endokrynolog. Natomiast jeśli chodzi o kwestie dietetyczne, to bardzo ważna jest dieta. Zanim jednak zaczniemy należało by przeprowadzić ocenę sposobu żywienia czyli określenie czy dostarczamy odpowiednią podaż witamin, minerałów i czy nie ma zaburzonej flory bakteryjnej, która mogłaby zaburzać przyswajalność tych składników. Bardzo często powodem wypadania włosów jest stres, lub właśnie zaburzenia mikrobioty jelitowej. Polecam by zacząć od talerza, a większość badań po kilku miesiącach powinna się poprawić. Warto też wzmocnić się ziołami, które mogą poprawić stan włosów m.in. siarka (MSM), biotyna, czy olejek z rozmarynu (najlepiej klasy terapeutycznej). Zanim jednak sięgniemy po zioła, warto zwrócić się do specjalisty, który dokładnie przeanalizuje przypadek, zrobi bardzo dokładny wywiad, sprawdzi interakcję ziół z lekami oraz pomoże rozwiązać problem.