Mam ostatnio problemy z kręgosłupem a oto moje wyniki rezonansu.Czy jest szansa na normalne życie i

3 odpowiedzi
Mam ostatnio problemy z kręgosłupem a oto moje wyniki rezonansu.Czy jest szansa na normalne życie i nie rezygnowanie z pasji.Czy ćwiczenia same pomogą?Co mi może pomóc i czy jest już tak ale?
Badanie wykonano w sekwencjach SE.STIR,TSE. bez wzmocnienia kontrastowego
Zniesienie fizjologicznej lordozy..Dehydratacja i obniżenie krążków międzykręgowych w odcinku L4-S1.Guzki Schmoria w odcinku Th10-L3.Zaostrzenia przednich krawedzi trzonów w odcinku L3-L5.W stawach międzykręgowych małych w odcinku L3-S1 niezaawansowanych zmiany przeciążeniowe.
Na poziomie L4-L5 wypuklina krążka międzykręgowego z modelowaniem worka opnowego bez ucisku na struktury nerwowe.
Na poziomie L5 S1 tylno prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego na 6 mmz modelowaniem worka oponowego i z przyleganiem prawego korzenia S1 bez cech ucisku.Wymiary kanału nerwowego w normie.Stozek rdzenia jednorodny na poziomie L1.
Bardzo dobre zdanie z początku Pana wypowiedzi. „Mam ostatnio”. Zmiany jakie widzimy w rezonansie niekoniecznie idą w parze z dolegliwościami bólowymi jakie odczuwa się w danej chwili, a cała reszta zmian jest tam od lat. Podane zostało za mało informacji. Nie wiemy nawet co boli. Potrzebny jest obszerny wywiad i badanie przedmiotowe poparte terapią i dopiero po tym będzie można stwierdzić co i na ile wpływa na kondycję kręgosłupa. Zapraszam na wizytę.

Witam
Same ćwiczenia raczej Panu nie pomogą. Zmiany jakie powstały w strukturach kręgosłupa, jeśli nie miał Pan poważniejszych urazów powstają przez długi okres czasu. Mechanizmy które powodują takie destrukcje są dosyć złożone , ale terapeuta z doświadczeniem jest w stanie je zdiagnozować i wyeliminować. Zmiany nie dyskwalifikują Pana w żadnym wypadku z normalności w życiu i aktywności fizycznej. Właściwa terapia i progresywny trening leczniczy dobrany co do tępa wycofywania się objawów i gojenia uszkodzeń na pewno pomogą. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
My jako terapeuci staramy się przede wszystkim leczyć pacjentów a nie obrazy cz opisy badań dodatkowych bo takowymi są badania RTG, rezonansu itd...Nie miej jednak ćwiczenia są nieodłącznym elementem dobrze prowadzonej terapii jak również profilaktyki, lecz powinny być wykonywane dobrze technicznie i powinny zostać dobrane adekwatnie do Pana potrzeb i możliwości. Dlatego polecam udać się na wizytę do fizjoterapeuty który zbada Pana całościowo, oceni deficyty i problemy a następnie wdroży odpowiednią terapię, zaleci ćwiczenia i nauczy odpowiedniej profilaktyki bo zmiany które występują u Pana nie postępowały i pozwalały na normalne funkcjonowanie, łącznie z realizacją Pana pasji.
P.S. Odnosząc się do samego wyniku rezonansu zmiany nie wyglądają na poważne i uniemożliwiające powrót do pełnej aktywności ale to tylko sucha ocena opisu.
Pozdrawiam
Robert Hetman