Mam od dluzszego czasu zrotowany kreg szyjny c2 przez co moja miednica jak i zuchwa sa rowniez zroto

4 odpowiedzi
Mam od dluzszego czasu zrotowany kreg szyjny c2 przez co moja miednica jak i zuchwa sa rowniez zrotowane. Czy gdy przywroci sie wyrownanie w kregach szyjnych to po jakims czasie zuchwa wroci do "symetrii"?
Należy odpowiedzieć na pytanie czy oby napewno drugi krąg jest zrotowany pierwotnie czy wtórnie . Może się okazać ze drugi krąg się rotuje w innym mechanizmie . Nawet gdy odrotujemy drugi krąg to fizjoterapeuta sprawdzi czy jest poprawa. Prawdopodobnie będzie poprawa, ale żeby utrzymać efekt należy wprowadzić ćwiczenia funkcjonalne . I proszę pamiętać, ze człowiek z natury jest asymetryczny !

Gdyby problem dotyczył tylko tego obszaru C2 (zablokowanie w rotacji na skutego urazu, nagłego skrętu etc.)jego odblokowanie, czy też ustawienie do pierwotnej pozycji zmienić może wiele nawet w innych odcinkach począwszy od poszczególnych odcinków kręgosłupa i przejść poprzez taśmy powięziowo-mięśniowe.Pytanie czy on faktycznie jest zablokowany i czy pozostałe opisywane dolegliwości nie maja innej przyczyny.Może okazać się, że już na poziomie ustawienia stóp jest asymetria rzutująca na miednicę, a w rezultacie na przejście Głowowo-szyjne i rotację C2.
Fizjoterapeuta jeśli podejmie decyzję o ustawieniu kręgosłupa szyjnego zadba o to by sprawdzić całą postawę i ruchomości na innych poziomach. Nie zawsze potrzebne są manipulacje. Często jesteśmy w stanie doprowadzić do równowagi mięśniowej bez ustawiania mechanicznego kręgów. Wszystko zależy do kogo Pan trafi i na jaką terapię postawi fizjoterapeuta.
Należy ocenić postawę jako calosc i dokładnie określić fizjologiczne krzywizny kregoslupa i zmierzyc długości kończyn dolnych ponieważ zrotowany krąg C2 nie wpływa na asymetria miednicy . FIzjoterapeuta lub lekarz ktory ma specjalizacje z medycyny manualnej moze leczyć taki przypadek .Kręgosłup jest narządem bardzo wrażliwym szczególnie kręgosłup w odc szyjnym