Mam niemożność powiedzenia że czegoś nie wiem, przyznania się że coś nie działa albo że źle się czuj

3 odpowiedzi
Mam niemożność powiedzenia że czegoś nie wiem, przyznania się że coś nie działa albo że źle się czuję w sytuacjach społecznych z ludźmi spoza grona moich bliskich. Mam tak przez fobię społeczną. Już wyjaśniam o co w tym chodzi w moim przypadku. Nie umiem powiedzieć że czegoś nie wiem na spotkaniach ze specjalistami od zdrowia psychicznego, oni zadają pytanie na które nie znam odpowiedzi a zamiast to wyrazić to ja wymyślam jakąś odpowiedź która jest najbliższa prawdzie ale nie robię tego celowo, tylko przez fobię społeczną. Jeśli chodzi o brak przyznania że coś nie działa to miałam tak na spotkaniu z psycholożką na oddziale psychiatrycznym - ona stosowała metodę wyobrażania sobie swojego "bezpiecznego miejsca" i poleciła mi sobie najpierw wyobrazić dowolną sytuację ze szkoły z tyranem która była negatywna a potem miałam przejść do bezpiecznego miejsca - nie przeczę że to może być skuteczne i pewnie byłabym w stanie sama w domu to wykonywać ale nie w sytuacji społecznej gdy mam pustkę w głowie i nie mogę sobie nawet przypomnieć żadnej sensownej sytuacji z tym tyranem... A przyznanie się że źle się czuję jest dla mnie niemożliwe gdy ktoś obcy pyta "jak tam?", było tak na oddziale psychiatrycznym, gdzie otwarcie mogłam powiedzieć że jest nie za dobrze, a tylko się uśmiechałam i odpowiadałam "dobrze" (a pytali mnie inni pacjenci i tylko ich mam na myśli, jak psychiatrzy pytali o moje samopoczucie na obchodzie to starałam się mówić prawdę ale z rozwinięciem się na ten temat był problem, zwłaszcza że obchód był przy innych pacjentach). Czy to normalne w fobii społecznej i podobnych zaburzeniach?
Szanowny Autorze, rozumiem, że doświadczasz trudności związanych z fobią społeczną, które mają wpływ nie tylko na twoje zachowanie w sytuacjach społecznych, ale również podczas kontaktu ze specjalistami zdrowia psychicznego. W trakcie procesu terapeutycznego naturalne jest pojawienie się różnych obaw, niepewności i niewiadomych, które stanowią integralną część procesu zdrowienia.
Twoje odczucia są niezmiernie istotne, dlatego warto otwarcie dzielić się nimi z psychologiem. Ważne jest, abyś pamiętał/a, że nie jesteś sam/a w swoich trudnościach, a sesje terapeutyczne są przestrzenią stworzoną specjalnie dla Ciebie – bezpieczną, wolną od osądów i ocen. Dzięki szczeremu dzieleniu się uczuciami, doświadczeniami oraz trudnościami w wyrażaniu niewiedzy, można wspólnie pracować nad nowymi strategiami radzenia sobie z lękiem społecznym i dążyć do poprawy jakości życia.
Życzę wszystkiego dobrego :), EJ

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten temat szerzej podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Tak, objawy, które zostały opisane powyżej zaliczamy do jednych z objawów fobii społecznej. Jest ona silnie związana z niską samooceną, strachem przez oceną innych oraz silnym lękiem odczuwanym w sytuacjach społecznych. Należy zacząć pracę nad poprawą samooceny oraz wypracować skuteczne metody obniżania poziomu lęku. Z pomocą może przyjść terapia poznawczo-behawioralna, która pomoże w zmianie nawyków myślowych. Trzymam kciuki! A.K.