Mam nadciśnienie przewlekłe, jestem w 18 tygodniu ciąży. Biorę 3 razy Dopegyt, ale ciśnienie staje s

2 odpowiedzi
Mam nadciśnienie przewlekłe, jestem w 18 tygodniu ciąży. Biorę 3 razy Dopegyt, ale ciśnienie staje się coraz wyższe. W 1 trymestrze miałam 120/80, natomiast w 2 już 149/100, pomimo leków. Wiem że nadciśnienie nie jest wskazaniem do cc, natomiast ja bardzo boję się porodu za pomocą oxytocyny, a taki mnie czeka. Boję się komplikacji dziecka a zbyt wiele znam takich historii, wobec tego chciała bym jednak cc.
Czy cc wykonają mi w przypadku bardzo wysokiego ciśnienia bez poprawy? Czy jednak będą czekać na komplikacje z p stan przedrzucawkowy i dopiero zrobią cc?
Nadciśnienie w ciąży jest bardzo niebezpiecznym stanem. Proszę się skontaktować z lekarzem prowadzącym w celu zwiększenia dawki leku. To dopiero 18 tydzień ciąży, proszę nie myślec jeszcze o rozwiązaniu. Teraz najważniejsze jest żeby Pani dzidziuś miał komfort w macicy. Żeby rósł. Musi Pani uregulować ciśnienie.
Życzę zdrowia.
Pozdrawiam
Ola Godlewska

Stan przedrzucawkowy, a tym bardziej nadcisnienie tętnicze, nie jest wskazaniem do cięcia, tylko do indukcji porodu, chyba, że całość wywiadu położniczego, wskazuje na CC, jako najbezpieczniejsza drogę ukończenia ciąży. Wg badań, CC nie jest bezpieczniejsza droga niż poród naturalny. Na pewno warto przepracować lek, który ma Pani w sobie, związany z porodem. Jeśli jest on na tyle duży, że o tym głównie Pani pisze, mając wysokie ciśnienie, zastanawiam się czy może właśnie on nie powoduje jego wzrostu. W sytuacjach stresowych wzrasta ciśnienie tętnicze. Jak często myśli Pani już w 18 tyg ciąży o porodzie? Bycmoze ma Pani tokofobie (lek przed porodem), którego leczeniem jest psychoterapia i farmakoterapia, a nawet rzeczywiście ukończenie ciąży CC.
Z racji tego, że jest Pani w 18 tyg ciąży, wysokie ciśnienie tętnicze jest niebezpieczne zarówno dla Pani, jak i dziecka. Koniecznie przy takim cisnieniu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, bądź udać się do szpitala na Izbę Przyjęć. Jest to teraz priorytetowe.