Mam już 2 raz zrobione badanie posiewu moczu i znowu jest coś takiego: Rodzaj badania: Mocz posiew (

1 odpowiedzi
Mam już 2 raz zrobione badanie posiewu moczu i znowu jest coś takiego:
Rodzaj badania: Mocz posiew (bad. bakter.)
posiew / mocz

Wynik badania:

L.p. Organizm Wzrost Szczep Patogen alarmowy
1 Corynebacterium spp.

2 Lactobacillus spp.

3 Staphylococcus koagulazo-ujemny

Po raz kolejny jest napisane w iż mocz do powtórki i za każdym razem to samo.
W ogólnym badaniu moczu jest:
1: Białko ślad
2: Azotyny WYKRYTO
3: Erytrocyty Obecne
4:Leukocyty : Obecne
5: Nabłonki płaskie Liczne
6: Leukocyty 10-15 wpw
7: Erytrocyty świeże luźno kryją pw
8: Pasma śluzu liczne
9:Bakterie Bardzo liczne
10: Moczany bezpostaciowe liczne

Co mam zrobić w takim wypadki ponieważ mam Torbiele na lewej nerce a mój Tata w wieku 46 lat z marł na raka nerki.
Proszę o pomoc w interpretacji wyników
Dobry wieczór.
Dlaczego był wykonywany posiew moczu ? Czy posiew moczu był pobrany prawidłowo? Czy opis dotyczy kobiety czy meżczyzny? Czy były wykonywane wcześniej jakieś zabiegi na drogach moczowych ?
Zakładam , że skoro wykonano badania to występowały jakieś objawy - jakie ? Pytanie czy dominowały objawy z dolnego odcinka układu moczowego czy bardziej z piętra górnego ( nerka z torbielami) . Bakterie wyhodowane nie są typowymi patogenami dróg moczowych jednak przy występowaniu anatomicznych nieprawidłowości ( torbiele zakładam, że proste- brak w opisie) mogą mieć znaczenie , zwłaszcza , że w opisie brak danych czy takie objawy i wyniki są jednorazowe czy się powtarzają. Wynik badania ogólnego moczu sugeruje jednak zakażenie układu moczowego co przy dolegliwościach skłania do rozpoznania ZUM i leczyłbym wg wytycznych, ale to zależy od rozpoznania klinicznego - np czy rozpoznajemy niepowikłane zapalenie pęcherza czy ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Posiew wątpliwy należy powtórzyć po właściwym przygotowaniu . Należy wsiąść pod uwagę atypowe patogeny dróg moczowych , które nie rosną na typowych pożywkach hodowlanych. Odnośnie wywiadu rodzinnego wskazana jest kontrola ultrasonograficzna , a w razie wątpliwości decydująca jest tomografia komputerowa.