Mam depresję, sama myśl pójścia do pracy powoduje bezsenność, strach, poczucie gorąca. Czy przełaman

7 odpowiedzi
Mam depresję, sama myśl pójścia do pracy powoduje bezsenność, strach, poczucie gorąca. Czy przełamanie się i pójście do pracy spowoduje że to minie czy wręcz pogorszy mój stan? Od czterech tygodni biorę leki, w domu jest ok ale myśl o pójściu do pracy wszystko wraca.
Dzień dobry!

Tzw. aktywizacja behawioralna, albo mówiąc po ludzku, zwiększenie aktywności, np. poprzez wyjście do pracy, jest jedną z metod leczenia depresji. Na podstawie zamieszczonego opisu trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie, czy to konkretne działanie jest najlepszą z możliwych opcji. Aktywizacja powinna być przeprowadzana planowo i adekwatnie do stopnia nasilenia depresji. Zaplanowanie takiego działania wymaga przeprowadzenia wywiadu i samoobserwacji aktywności tygodniowej. Drugim elementem terapii jest prowadzona równolegle tzw. restrukturyzacja poznawcza, czyli innymi słowy nauka "zdrowego myślenia" n/t siebie, otoczenia, innych ludzi, przyszłości.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

Dariusz Wołoszczyk

Dzień dobry,
Farmakoterapia została włączona czas zatem na psychoterapię. To co dzieje się z Panem/Panią na myśl o pracy to reakcja lękowa. Co ją wywołuje? Tego należałoby się dowiedzieć w procesie terapii. Niestety często zdarza się, że depresja idzie w parze z zaburzeniem lękowym. Dobrze by było poprzyglądać się co jest czynnikiem wywołującym długotrwałe obniżenie nastroju oraz lęk. Czy są to czynniki zewnętrzne np. mobbing, czy raczej bardziej zależą one od tego jak przez pryzmat własnych doświadczeń interpretowana jest rzeczywistość.
Jest to sytuacja trudna, przykre są również objawy czyli bezsenność, lęk, poczucie gorąca.
Myślę, że warto dać sobie czas na wyciszenie i przepracowanie z terapeutą tego co doprowadziło do depresji oraz obecnych reakcji lękowych.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Dzień dobry. Mam wrażenie, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie - potrzeba więcej faktów, by móc stwierdzić dlaczego pójście do pracy wiąże się z takim cierpieniem. Dla jednej osoby będzie to spowodowane objawami depresji. Dla innej stresem związanym z pracą - niemiła atmosferą, dużymi wymaganiami itp. Aby dojść do źródła trudności i wspólnie wypracować rozwiązanie zalecam konsultacje psychologiczną. Czasami w leczeniu depresji połączenie farmakoterapii i spotkań z psychologiem/psychoterpeuta przynosi najlepsze efekty. Pozdrawiam serdecznie
Witam, czy jest Pan/Pani pod stała opieką lekarza psychiatry i psychologa? Jeśli nie, to gorąco namawiam. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Myślę, że nie mamy wystarczającej liczby informacji, aby uznać co pójście do pracy spowoduję u Pani. Objawy, które pani wskazuje mogą świadczyć o braku gotowości do podjęcia pracy, lub niechęci wynikającej z atmosfery, charakteru pracy itp. warto skonsultować się ze specjalistą i omówić swój przypadek.
Pozdrawiam
Rozumiem, że masz obawy i trudności związane z pójściem do pracy ze względu na depresję. To, czy przełamanie się i pójście do pracy będzie korzystne czy nie, może zależeć od wielu czynników, w tym od Twojego aktualnego stanu zdrowia psychicznego, wsparcia, jakie otrzymujesz oraz od rodzaju pracy, jaką wykonujesz. Warto rozważyć konsultacje z terapeutą, szczególnie jak włączona została farmakoterapia. Terapeuta będzie lepiej w stanie ocenić Twój aktualny stan zdrowia psychicznego i doradzić, czy pójście do pracy może być korzystne dla Ciebie w obecnej sytuacji. Pomocna może być również otwarta rozmowa z pracodawcą. Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowy/a wrócić do pracy, rozważ otwartą rozmowę z pracodawcą. Być może można znaleźć rozwiązania, takie jak elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej, które mogą pomóc Ci łagodniej przejść przez ten okres.
Pamiętaj o samoopiece i dbaniu o siebie. Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, sen i praktyki relaksacyjne mogą wspomóc Twoje samopoczucie.
Ważne jest, aby regularnie monitorować swój stan zdrowia psychicznego i otwarcie rozmawiać z lekarzem o ewentualnych trudnościach lub postępach.
Jeśli to możliwe, warto poszukać wsparcia w swoim otoczeniu, np. rodziny, przyjaciół lub grup wsparcia. Rozmowa z osobami, które Cię rozumieją, może być bardzo pomocna.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest priorytetem. Nie krzywdź się przez to, co nie jest w Twojej mocy kontrolować. Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowy/a na powrót do pracy, porozmawiaj o tym z lekarzem lub terapeutą. Razem możecie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji.
Dzień dobry,
czy w pracy wydarzyło się coś co mogło spowodować u Pani takie ataki lęku, paniki? Wygląda na to że myśl o pójściu do pracy wiąże się z silnymi dla Pani emocjami, warto się zastanowić co je wywołuje i od tego zacząć.
Myślę że warto porozmawiać o tym ze specjalistą żeby ustalić źródło Pani złego samopoczucia. Pozdrawiam serdecznie