Mam chłopaka od ponad roku, układało się nam bardzo dobrze, ale od zawsze czułem ze coś jest nie tak

3 odpowiedzi
Mam chłopaka od ponad roku, układało się nam bardzo dobrze, ale od zawsze czułem ze coś jest nie tak. Po kilku miesiącach związku przyznał mi się ze od bardzo dawna jest uzależniony od masturbacji, nawet będąc ze mną po stosunku potrafił się masturbować, zacząłem mu o to robić problemy i bardziej go kontrolować, od dłuższego czasu myślałem ze jest już okej, w sumie nie było źle, od czasu do czasu gdy się nie widzieliśmy to sie masturbował ale to chyba normalne. Wiedziałem ze w przeszłości mial kilku stałych partnerów, ale gdy związki sie nie układały i rozpadały on uciekał w spotkania z wieloma facetami, jak twierdzi był to jego sposób na zapomnienie, zazwyczaj był w związkach z facetami w podobnym wieku (18-20) ale gdy spotykał się z innymi bedąc singlem to byli to faceci starsi 30-40lat. Gdy wyjechałem na 3 miesiące z kraju do pracy to bylo nam cieżko, przyznal mi sie ze masturbował sie bardzo często ale okryłem kolejną rzecz, mianowicie wchodził na portale gejowskie i pisał ze starszymi facetami będąc ze mną w związku, rozmowa polegala na mocnym i seksualnym flircie aby doprowadzić się do podniecenia i ostatecznie do orgazmu. Co mam o tym myśleć? Powiedział mi ze nie wiedzial co ze sobą zrobić i zwykła masturbacja mu sie znudziła i zaczął pisać z facetami aby sie podniecic, z tego co wiem tylko z nimi pisal i sie masturbował gdy mi to wyznał było mu bardzo wstyd i sam nie wie co robić. Mieszkamy w małym mieście gdzie nie ma seksuologów, bo to jest mój warunek aby ten związek dalej istniał. Moje pytanie to czy psycholog, psychoterapeuta moze zająć sie taką sprawą czy to musi byc seksuolog. Pisał z tymi facetami tylko jak mnie nie bylo, a z masturbacją jest juz okej, ale mysle ze to siedzi w jego psychice i nie wyobrazam sobie i nie chce zeby to kiedykolwiek sie powtórzyło, chce zeby moj chlopak byl zdrowy i szczesliwy a ja razem z nim. Proszę o radę. Pozdawiam, zadawałem już to pytanie ale chciałem się jeszcse dowiedzieć czy psycholog sobie z tym poradzi, jaka terapia? poznawczo behawioralna czy paychodynamiczna, czy po prostu seksuolog
Szanowny Panie. Zdanie sobie sprawy z problemu i szukanie rozwiązania to już bardzo ważny krok. Myślę, że terapia byłaby odpowiednim rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli nie macie w okolicy seksuologa. Dobrze byłoby, gdyby znaleźli Państwo terapeutę, który posiada wiedzę w zakresie seksualności. Jeśli będzie potrzebna pomoc seksuologa, sądzę, że terapeuta wskaże takie możliwości i osobę, która mogłaby pomóc. U wielu terapeutów jest również możliwość współpracy terapeutycznej przez Skype'a, co daje Państwu większy wybór w wyborze specjalisty. Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam

Szanowny Panie,
zdaje się, że w opisywanej sytuacji psychoterapia psychodynamiczna byłaby najodpowiedniejszą formą pomocy dla partnera. Ważnym pytaniem jest, na ile partner widzi potrzebę i ma motywację do takiego działania. Psychoterapeuta poinformuje, jeśli uzna, że partner powinien odbyć konsultację seksuologiczną lub zasięgnie porady poprzez superwizowanie swojej pracy.
Istotny zdaje się także wątek tego, co dzieje się w relacji, więc warto rozważyć też terapię pary, co może rzucić nowe światło na sprawy wewnątrzzwiązkowe i dać możliwość wzajemnego zrozumienia.
Pozdrawiam
Dobry wieczór, bardzo mi przykro z powodu pana sytuacji w związku i gratuluję decyzji o tym, by dokonać zmian. Badania wskazują, że główne nurty psychoterapii (psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, humanistyczna) mają podobną efektywność, a głównymi czynnikami wpływającymi na powodzenie terapii są relacja terapeutyczna z psychoterapeutą, jego osobowość oraz motywacja klienta do pracy. Uważam, że warto wybrać terapeutę, z którym dobrze się czujemy podczas pierwszych dwóch-trzech spotkań. Warto też pamiętać o tym, by zadbać o siebie. Pana partner mierzy się z trudnościami, które bezpośrednio wpływają na pana funkcjonowanie psychiczne - warto pamiętać, że w sytuacji kiedy poczuje się Pan przeciążony, jako osoba wspierająca, również może Pan skorzystać z wsparcia psychologicznego.