Mam 62 lata i 3 lata temu operowana zostalam na zacme obu oczu. Innych chorob oczu u mnie nie wykryt

3 odpowiedzi
Mam 62 lata i 3 lata temu operowana zostalam na zacme obu oczu. Innych chorob oczu u mnie nie wykryto, ale od czasu operacji nikt nie jest mi w stanie dobrac dobrze funkcjonujacych okularow.

Obecnie uzywam nowych okularow progresywnych z cylindrami do stalego noszenia, w ktorych widze bardzo dobrze do dali oraz ogladania telewizji. Jednak czym odleglosc mniejsza, tym widze gorzej. Linijki tekstu czytanego faluja sie i widze wyraznie jedynie kilka slow danej linijki. Twarz osoby po drugiej stronie biurka nie jest ostra. Okulary te uzywam od dwoch tygodni przez wiekszosc dnia.

Druga para okularow (dobrana prze innego optometryste) do pracy przy komputerze, z ktorej korzystam od 1,5 miesiaca zdaje sie funkcjonowac prawidlowo na pierwszy rzut oka. Jednak po 1-2 godzinach zaczynam w nich widziec coraz gorzej (ostrosc sie pogarsza), odczuwam bol karku, uszu i glowy. Po dluzszym czasie ciaglego uzywania widze w nich tak zle jakbym ich w ogole nie miala. Te okulary sa rowniez z cylindrem.

Nigdy wczesniej nie mialam ani cylindrow, ani szkiel progresywnych. Tym razem jednak postanowilam posluchac rady optometrystow i je stosowac. Obawiam sie jednak, ze moje problemy z nowymi okularami to zastosowane cylindry.

Przeprowadzilam kilka internetowych testow na astygmatyzm w obu parach nowych okularow i caly czas okazuje sie, ze kreski w testach nie sa jednakowe, faluja sie lub widze je jakby przerywane.

Czy problem moj polega na dlugotrwalym przyzwyczjaniu sie do nowych okularow, czy na niewlasciwym ich dobraniu? Nie chcialabym niepotrzebnie nekac moich optometrystow, poniewaz ufam, ze zrobili co w ich mocy, aby starannie dobrac mi szkla. Trudno jest mi jednak pogodzic sie z faktem, iz nadal odczuwam duzy dyskomfort.

Pozdrawiam serdecznie.
Przyczyny opisanych przez Panią problemów mogą być różne:
1. problem dopasowania okularów, opraw. Należy wrócić do zakładu optycznego i poprosić o wyregulowanie okularów.
2. problem z adaptacją do konstrukcji soczewek biurowych i równocześnie progresywnych. Powinny mieć porównywalną konstrukcję. Należy to sprawdzić w zakładzie optycznym lub u optometrysty, który robił badanie.
3. zmiany na dnie oka. Do sprawdzenia u okulisty.
Najlepiej wrócić tam, gdzie były robione okulary i zgłosić problemy z widzeniem. Na miejscu można więcej parametrów sprawdzić, a każdy optyk chętnie pomoże.
Życzę dobrego widzenia
Małgorzata Orkisz

Jeśli problem jest głównie z bliskim widzeniem i jest Pani po zabiegu zaćmy, był przeprowadzony dodatkowy pomiar jeśli chodzi o dobranie okularów, proponuję przeprowadzić u okulisty badanie dna oka (okulista sprawdzi czy jest konieczność wykonania OCT plamki) i wykluczyć podłoże medyczne.
Proponuje zgłosić się do okulisty, proszę mu wszystko powiedzieć, o wszystkich chorobach.
Jeśli lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniach stwierdzi, że wszystko ok.
To proszę jeszcze raz pójsć do optometrysty.