Mam 42 lata, mężczyzna, pracuję fizycznie,częste bóle kręgosłupa,okresowo problem z chodzeniem, schy

5 odpowiedzi
Mam 42 lata, mężczyzna, pracuję fizycznie,częste bóle kręgosłupa,okresowo problem z chodzeniem, schylaniem i codziennymi czynnościami jak ubieranie,mycie,wstawanie. Wynik rtg- odc. L5-S1 kręgosłupa-pogłębienie fizjologicznej lordozy, silnie zwężona szpara międzykręgowa L5-S1, na tym poziomie kręgozmyk przedni 1 stopnia oraz zaawansowane zmiany zwyrodnieniowo- przeciążeniowe w postaci sklerotyzacji blaszek granicznych oraz zaostrzeń i drobnych osteofitów na krawędziach trzonów kręgów.Rozszczep łuku S1. Jakie rokowania co do pełnej sprawności, co zrobić?
Udac sie do Ortopedy ktory wdrozy leczenie lub poszerzy diagnostyke o NMR .

Czeka Pana długotrwała rehabilitacja (minimum 6 tygodni)- bez niej nie ma szans na odzyskanie sprawności.
Wzmocnić gorset mięśniowy (mięśnie brzucha i grzbietu) - ćwiczenia codziennie, pływanie (1godz. w tygodniu). Unikać obciążania w osi kręgosłupa. Nie wykonywać gwałtownych skłonów i skrętów tułowia z obciążeniem. 1-2 x do roku kontrolować kręgozmyk, czy ześlizg i uciski na struktury kanału kręgowego nie postępują (ortoprda, neurolog)
Rokowania co do uzyskania pełnej sprawności są niepewne, ale wymaga w pierwszej kolejności rehabilitacji - poprawy mechaniki kręgosłupa, zmiany nawyków.

Wspomagająco w okresie zaostrzenia dolegliwości można stosować leczenie farmakologiczne oraz metody fizykoterapeutyczne; wspomagająco dobrze działają ortezy.

W przypadku bólu przewlekłego - braku poprawy odpowiednio prowadzonej rehabilitacji - warto rozważyć w pierwszej kolejności małoinwazyjne techniki leczenia bólu (przezskórne odnerwienie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa - kriolezja, RFA).

Zapraszam na konsultację w celu omówienia planu leczenia.
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wykonać badanie Mri kręgosłupa lędźwiowego i udać się do ortopedy.