Mam 40 lat (k) nigdy dotąd nie miałam problemów z żołądkiem i nie miałam objawów refluksu. Moje wyn

1 odpowiedzi
Mam 40 lat (k) nigdy dotąd nie miałam problemów z żołądkiem i nie miałam objawów refluksu.
Moje wyniki badania: Część zstępująca i kolanko górne dwunastnicy prawidłowe. Opuszka dwunastnicy nie zmieniona. Odżwiernik kształtny drożny. Ściany żołądka podatne na rozdmuchiwanie. Część odżwiernikowa kształtna, błona śluzowa dwubarwna "nakrapiana" okolica kąta, trzon i dno żołądka niezmienione. Okolica podwpustowa oglądana w inwersji prawidłowa. Wpust położony prawidłowo. Linia "Z" położona prawidłowo z wypustkami nabłonka do 10mm - ESEM COM1. Przełyk - nadwpustowo 3mm nadżerki - zapalenie przełyku w stopniu A w/g Los Angeles.
Wynik badania histopatologicznego: Fragmenty błony śluzowej części wpustowej żołądka, miejscami z obecnością gruczołów trawieńcowych w stanie przewlekłego (++) ogniskowo aktywnego (++) zapalenia, z drobnym ogniskiem metaplazji jelitowej (+). W barwieniu Warthin-Starry, w śluzie na powierzchni nabłonka ogniskowo obecne nieliczne bakterie odpowiadające H Pyroli (+). Jeżeli wycinki pochodzą z przełyku obraz mikroskopowy odpowiada przełykowi Barretta (SIM+). Test na H Pyroli pozytywny.
Jakie mogą być tego konsekwencje. DZiękuję
Witam
Jeżeli wycinek pochodzi z wypustki błony śluzowej w przełyku, to możemy rozpoznać przełyk Baretta, czyli powikłanie choroby refluksowej przełyku. Mimo braku jej objawów trzeba włączyć do leczenia lek z grupy PPI np mesopral 40mg 1xd. i zrobić bad.kontrolne. Na podłożu przełyku Baretta może rozwinąć się nowotwór przełyku,dlatego leczenie i kontrola. Oprócz tego jest potwierdzone zakażenie H. Pylori. Należy rozważyć tzw leczenie eradykacyjne. Bakteria ta odpowiada za rozwój stanów zapalnych żołądka i dwunastnicy a także nowotworow żołądka.