Mam 40 lat i od około 7 lat mam powtarzający się problem ze skórą na dłoniach a dokładnie na jednym

1 odpowiedzi
Mam 40 lat i od około 7 lat mam powtarzający się problem ze skórą na dłoniach a dokładnie na jednym palcu (zawsze to samo miejsce, choć zmiana za każdym razem jest rozleglejsza), zmiana nie przenosi się ani nie "zaraża".
Na początku pojawia się ból jakbym się oparzyła (oczywiście do oparzenia nie doszło), trwa to kilka dni. Potem zachowuje się to podobnie jak oparzenie słoneczne, skóra robi sie twarda i sucha, prawie nic nie czuje w tym miejscu, po czym po około 2-3 tygodniach schodzi płatami. Nigdy nie pojawiają się krwawiące pęknięcia. Natomiast proces, szczególnie w pierwszej fazie jest bolesny - jakbym ciągle dotykała tym miejscem do czegoś bardzo gorącego - np szklankę z wrzątkiem. Pod spodem jest zdrowy naskórek.
Dodatkowo:
- Zmiana nie wynika z uczulenia (miała robione testy alergiczne) i z własnej obserwacji nie znalazłam żadnego czynnika łączącego.
- Nie jest to wynik oddziaływania mechanicznego - to nie jest otarcie ani pęcherz.
- Nie ma to związków z używaną chemią, zarówno kosmetyki jak i środkami czystości czy czymkolwiek innym
- na ma korelacji do pór roku, temperatury, wilgotności
- nie przyjmuje na stałe leków
- zmiana pojawia się w sposób losowy, może być 2-3 miesięczna przerwa, jak i kolejny raz może pojawić się kilka dni po wyleczeniu się poprzedniej.
- wyniki badań morfologia, jonogram, proteinogram, próby wątrobowe, nerki, tarczyca, cukier - wszystko w normie. Jedyne co to podwyższony lekko cholesterol (mam tak od dziecka).
Były podejrzenia że to coś z krążeniem (stany zapalne) - dostałam krem na wzmocnienie krążenia - nic to nie dało. Podobnie przy kolejnej próbie dostałam Elecom - też bez efektu. Sama próbowała z Solcoseryl - i nic to nie dało
Szanowna Pani,

Bez obejrzenia zmian trudno udzielać porad dotyczących diagnostyki i leczenia. W różnicowaniu należałoby z pewnością ująć łuszczycę krostkową typu Hallopeau oraz wyprysk łuszczycowy. Wspomniane leki mogą nie dawać efektów ze względu na konieczność penetracji grubego naskórka w tej okolicy (dobrana zbyt mała siła działania przeciwzapalnego). Możliwe, że do postawienia rozpoznania konieczna będzie biopsja chorej skóry.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV, PDIPDER