Mam 34lata mieszkam w okolicy Poznaniai od dłuższego czasu borykam sie z bólem kręgosłupa w okolicy

3 odpowiedzi
Mam 34lata mieszkam w okolicy Poznaniai od dłuższego czasu borykam sie z bólem kręgosłupa w okolicy szyku i łopatek, z drętwieniem opuszków palcy obu dłoni, i częstym bólem ledzwi z czasowym drętwienie stóp i uczuciem zimnej stopy.
Miałem wykonane RTG, oraz TK, a aktualnie MR. Lekarz ortopeda do tej pory leczył mnie blokadą oraz tabletkami przeciwbólowymi oraz zabiegami fizjoterapii typu Tens, DD, Ultradźwięki i laser.
Według TK opis;
Na poziomie L3/4 i L4/5 centralne uwypuklenie krążków miedzykregowych do swiatła kanału kręgowego na głębokość do 3mm z u cieniem przedniej ściany worka oponowego.
Na poziomie L5/S1 miernego stopnia zwężenie przestrzeni międzykregowej z centralnym obubocznym uwypukleniem krążka miedzykregowego do światła kanału na gł.do 5mm z uciskiem przedniej ściany worka oponowego.
RTG celowane na L5-S1 opis;
Zmniejszona kyfoza, niewielka prawostronna skolioza z rotacja. Kolizja wyrostkow kolczystych Th8-Th9.
MR całego kręgosłupa opis;
Odcinka C, L-S i Th wykonane i przekrojach strzałkowych i poprzecznych w obszarze T1-T2 zależych i STIS:
Szyjny C;
Zniesienie lordozy, skoliotyczne ustawienie osi dlugiej w prawo.
Szerokość aż par prawidłowa
Na poziomie C3/4 centralno-dwuboczne wypadanie krążka miedzykregowego do kanału kreg. na gł.ok 4mm z u cieniem worka oponowego oraz uciskiem obu korzeni nerwowych C3 w zwerzonych otworach miedzykregowych.
Na poziomie C5/6 osteofitom z tylnych krawędzi trzonow towarzyszy centralno-dwuboczna protruzja krążka miedzykręgowego na gł.ok 5mm z uciskiem brzusznej powierzchni worka oponowego bez istotnego ucisku korzeni nerw. Cechy stenozy kanału kregowego na tym poziomie wymiar AP do 9mm.
Na poz. C6/7 widoczne centralno-dwuboczne uwypuklenie krążka miedzykręgowego z niewielkim uciskiem worka oponowego, bez ucisku korzeni nerwowych.
Na poz. C5-7 widoczna jama syringomieliczna wysokości 54mm szerokości do 7mm i wymiarze AP do 5mm.
Rdzeń bez zmian.
Kręgosłup LS;
Zwężenie przestrzeni miedzykręgowych L5/S1 z nierównościami blaszek granicznych oraz obniżenie intensywności sygnału z krążka międzykregowego w sekcji T2-zależnej świadczącym o zmianach degeneratywnych w nich.
Na poz. L4/5 centralne uwypuklenie krążka miedzykręgowego bez ucisku worka oponowego i ucisku korzeni.
Na poz. L5/S1 centralno-dwuboczne wypadniecie krążka miedzykręgowego do kanału kręgowego na gł.ok 7mm z uciskiem worka oponowego bez istotnego ucisku korzeni, z modelowaniem prawego korzenia S1 w odcinku wewnatrzkanałowym.
Odcinek Th;
Spłyniecie fizjologicznej kifozy
Miernego stopnia zwężenie przestrzeni miedzykręgowych od poziomu Th4 do Th11 z obniżeniem intensywności sygnału z krążków miedzykręgowych w sekcji T2-zależnej świadczącym o zmianach degeneratywnych w nich.
Wielopoziomowe, początkowe zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w postaci nierówności blaszek nasadowych trzonow oraz wyostrzeń ich krawędzi. Cech stenozy nie wykazano.
Na poziomie Th7/8 stwierdza sie centralno-lewoboczne uwypuklenie krążka miedzykręgowego z niewielkim uciskiem worka oponowego bez ucisku korzeni nerwowych.
Wieloodcinkowe poszerzenie kanału centralnego rdzenia kręgowego do szerokości 2mm.
Rdzeni piersiowy bez zmian niedokrwienych.
Moje pytanie brzmi do jakiego lekarza sie udać, ponieważ leki przeciwbólowe już nie pomagaj, wstanie z łóżka jest problemem a niestety pracować trzeba. Czy fizjoterapia jest w stanie pomoc czy teraz to tylko jakaś operacja? Prosze polecić kogoś kto rzetelnie pomoże w leczeniu.
Fizjoterapia jak najbardziej jest w stanie Panu pomoc. Polecam terapie manualna. Opisy nie są tragiczne wiec nie ma większych podstaw do skupiania się na kręgosłupie. Trzeba wykluczyć inne możliwości. Jeśli nie ma Pan daleko to zapraszam do gabinetu do Gniezna.

Dzień dobry,
Skupiłabym się na wyniku z odcinka szyjnego, a mianowicie na jamie syringomielicznej wykrytej w rdzeniu. Jest to dosyć rzadkie i polecałabym wizytę u neurochirurga w tej sprawie. Fizjoterapia jak najbardziej też może dać efekty, ale objaw tworzenia się jam trzeba mieć pod kontrolą. Proszę o kontakt
w prywatnej wiadomości.
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Nie wszystkie opisane przez Pana dolegliwości muszą być związane ze zmianami w kręgosłupie uwidocznionymi w MR. Proszę udać się do neurologa. Jestem ogromną zwolenniczką fizjoterapii i terapii manualnej, ale uważam, że powinny być poprzedzone konsultacją i prawidłowym badaniem neurologicznym.
Pozdrawiam.