Mam 31 lat i właściwie od zawsze problemy z pamiętaniem dat, liczb. I ogólnie z matematyką (trudnośc

2 odpowiedzi
Mam 31 lat i właściwie od zawsze problemy z pamiętaniem dat, liczb. I ogólnie z matematyką (trudności z tym przedmiotem w szkole, a także w liczeniu pieniędzy, minut do autobusu, gdy ktoś mnie pyta). Nie wiem, kiedy są czyje urodziny, ile dokładnie lat mają czlonkowie rodziny (a dokładnie rodzice, bo rodzeństwo o dziwo jakoś ograniam). Kiedy np lekarz mnie pyta, kiedy rozpoczęłam leczenie psychiatryczne (zaburzenia lekowo depresyjne i OCD), mam trudności, by sobie przypomnieć. Albo, gdy ktoś pyta, ile lat już mieszkam w mieście. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, bo zwyczajnie tego nie pamiętam, nie potrafię policzyć, zwłaszcza na szybko. Przez to czuje się, jakbym była upośledzona. Ale lekarze temu kategorycznie zaprzeczają, a rezonans głowy oraz neurolog równiez nie wykryli niczego złego. Testy wykazały, że inteligencja jest na poziomie przeciętnym.
Obawiam się, że farmakologicznie się tego nie wyleczy. Powinna Pani udać się do jakiegoś dobrego psychoterapeuty, który ma doświadczenie z tego typu zaburzeniami prawdpodobnie pochodnymi stresu. Pozdrawiam

Ważne jest zrozumienie, że trudności z pamięcią mogą mieć
różne przyczyny, które nie zawsze są związane z inteligencją. Istnieje
wiele czynników, które mogą wpływać na naszą zdolność do zapamiętywania informacji.
Stres, lęk i inne silne emocje mogą wpływać na naszą zdolność do
skupienia się i zapamiętywania informacji. Wspomina Pani, iż cierpi
na zaburzenia lękowo-depresyjne oraz OCD, co również niestety negatywnie wpływa na funkcjonowanie pamięci. Istnieją także i inne czynniki zdrowotne, takie jak niedobory witamin, które mogą wpływać na pamięć.
Być może dobrze byłoby również wykonać odpowiednie badania u lekarza
specjalisty. Odpowiedni specjalista może przeprowadzić dokładne badania i ocenę, aby ustalić, czy istnieją jakieś konkretne przyczyny Pani trudności z pamięcią. Ponadto, istnieją techniki i strategie, które mogą pomóc w
poprawie pamięci, niezależnie od jej przyczyny. Warto o tym porozmawiać
z profesjonalistą, który może dostosować odpowiednie zalecenia do Pani
indywidualnych potrzeb.