Mam 31 lat.5 m-cy temu urodziłam dziecko przez CC.Karmie piersią.Nigdy wcześniej nie byłam alergikie

1 odpowiedzi
Mam 31 lat.5 m-cy temu urodziłam dziecko przez CC.Karmie piersią.Nigdy wcześniej nie byłam alergikiem.Nagle w grudniu na dłoniach i rękach do łokci pojawiła się egzema,kilka dni później zapuchla twarz.Ze względu na karmienie brak czasu nie udałam się do lekarza...bez leków objawy minęły.Po miesiącu egzema w wrocila na dłoniach i rękach.Dermatolog przepisał afloderm i nic poza tym.kremy pielęgnacyjne.Egzema minęła po jakimś czasie.Ranki bardzo swędzą bolą.Obecnie znów początek egzemy Jestem bezsilna.Oprocz uporczywych objawów bardzo nieestetyczny wygląd Proszę o pomoc.Jakie badania wykonać.Podjreslam nie jestem alergikiem.Lwcze się na nn niedoczynnosc tarczycy..obecnie w normie.
Dzień dobry, okres ciąży i karmienia piersią jest szczególnym okresem dla Kobiet i w tym czasie mamy ograniczoną liczbę preparatów medycznych oraz zabiegów, które są przebadane pod kątem bezpieczeństwa mamy i dziecka. Gdy zakończy Pani karmić swoją pociechę proponuję rozważyć terapię łączoną tj. zastosowanie leków np. w postaci kremów/maści oraz tlenoterapię w komorze hiperbarycznej (seria np. 10 zabiegów). Tlenoterapia pozwala na osiągnięcie bardzo zadowalających efektów w leczeniu chorób skóry tj. łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema.
W okresie karmienia piersią warto zwrócić uwagę na dietę (wzbogacić o odpowiednie kwasy, wyeliminować produkty przetworzone) oraz suplementację (m.in. probiotyki i prebiotyki), a także tzw. profilaktykę czyli unikać skrajnych temperatur, długich kąpieli oraz używać mydeł z neutralnym pH z składnikami głęboko nawilżającymi. Można również we własnym zakresie przeprowadzić tzw. testy alergiczne kontaktowe polegające na czasowym ograniczeniu spożywania "podejrzanych produktów" oraz zaprzestania stosowania dotychczas używanych detergentów, kosmetyków, noszenia biżuterii. Ograniczenia w spożyciu lub używaniu powyższych produktów należy wprowadzać osobno, a nie jednocześnie, aby móc ustalić potencjalne źródło alergizujące.
Istotną kwestią w leczeniu egzemy jest diagnostyka przyczyny powstania czyli określenie rodzaju egzemy (czy jest to egzema kontaktowa czy endogenna). Niestety alergia to choroba, która może pojawić się w każdym wieku, również w wieku dojrzałym. Niezbędna jest konsultacja dermatologiczna oraz alergologiczna.