mam 30 lat, jestem kobietą, od ponad półtora roku mam poważny problem z przełykaniem, głównie pokarm

4 odpowiedzi
mam 30 lat, jestem kobietą, od ponad półtora roku mam poważny problem z przełykaniem, głównie pokarmów płynnych. Na początku podejrzewałam problem emocjonalny, ale roczna terapia u specjalisty nie przyniosła efektu. Kiedy biorę łyk płynu do ust, nie mogę go przełknąć, jakbym zapomniała odruchu przełykania. Często płyn lub płynne jedzenie wylewa mi się z ust. Nie wiem, do kogo się udać i co może być przyczyną. Proszę o pomoc
Dzień dobry. Jak wnioskuję z Pani wypowiedzi, problem dotyczy jedynie płynów. Czyli odruch przełykania działa, ale wybiórczo, co wskazywałoby na podłoże emocjonalne. Często objawy psychosomatyczne, zwłaszcza jeśli są głęboko zakorzenione, nie poddają się łatwo psychoterapii, bo pełnią funkcję ochronną. Może powstawać "konflikt interesów" między tym, czego by Pani chciała (pozbyć się objawów), a tym, przed czym to Panią chroni, co wyraża na poziomie nieświadomym. Zachęcam Panią do powrotu do swojego psychoterapeuty i omówienia z nim tego, co Pani przeżywa i jak to wpływa na Pani terapię (czy też jej przerwanie). Pozdrawiam, Nina Bochenek

Dobry wieczór. Pani opis objawów może wskazywać na zaburzenia psychosomatyczne. Warto rozważyć terapię psychodynamiczną, ale również może wrócić Pani do swojego byłego psychologa/psychoterapeuty i porozmawiać z nim o Pani wątpliwościach dotyczących terapii. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Skoro próbowała Pani już pomocy psychologicznej, zachęcam do umówienia wizyty u neurologopedy, który zajmuje się zaburzeniami połykania i będzie w stanie przeprowadzić diagnozę tego problemu i rozpocząć rehabilitację. Problem z przełykaniem płynów może wynikać z ich konsystencji - pokarmy stałe są łatwiejsze do przełknięcia. Niekoniecznie taka "wybiórczość" w problemach z połykaniem musi wskazywać na psychogenne podłoże trudności, jednak warto się temu przyjrzeć. Być może dodatkowo dobrze byłoby rozważyć spotkanie z psychoterapeutą i działać niejako dwutorowo. Może to dobry pomysł spróbować u innego specjalisty niż poprzednio (nie wspomina Pani, czy ta osoba była psychoterapeutą)? Polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, objawy które Pani opisuje wskazują na zaburzenia psychosomatyczne ale warto sprawdzić czy problemy z połykaniem nie mają medycznego podłoża. Lekarz foniatra przeprowadzi potrzebne do zdiagnozowania problemu badania. Jeśli nie znajdzie medycznych przyczyn zaburzeń zasadne byłoby podjęcie kolejnej próby terapii.
Pozdrawiam serdecznie
Agata Drogosz