Mam 28 lat i dn. 10.11.17 urodziłam syna przez cesarskie cięcie. Od 3 doby po porodzie wykonywałam ć

3 odpowiedzi
Mam 28 lat i dn. 10.11.17 urodziłam syna przez cesarskie cięcie. Od 3 doby po porodzie wykonywałam ćwiczenia zalecone przez rehabilitantów typu napinanie mięśni kegla i inne statyczne, po ok 2 tyg spacery, po ok 7 tyg pływanie, po ok 8 tyg orbitrek i rower, w ok 10tyg po cc wróciłam do treningów aerobowych, które wykonywałam przed ciąża, najpierw mniej intensywnych, ale dziś (12tydz od cc) pokusiłam się o trening interwałowy, dość intensywny, zawierający m.in. cwiczenie burpees. Podczas treningu czułam się bardzo dobrze, jednak po jego zakończeniu zauważyłam, ze z mojej rany po cc wyłączyła się spora kropla krwi z osoczem, a po ok 3h kolejna. Wcześniej nigdy nic mi się z tej rany nie sączylo i ogólnie blizna jest ładnie zagojona i „ruchliwa”. Zastanawiam się co oznacza to sączenie z bliznh po cc i czy mogło mi się coś uszkodzić wewnątrz brzucha? Czy mogę wrócić do ćwiczeń i jakich ( chociaż orbitrek?). Zaznaczę ze nic mnie nie boli, jednak boje się zeby sobie czegoś nie uszkodzić. Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
Moje pytanie brzmi, kto zlecił pani taką formę cwiczeń? Bo ćwiczenia należy wykonywać bardzo spokojnie, systematycznie angażować poszczególne mieśnie w tym mięśnie dna miednicy, synchronizować pracę przepony moczowo-płciowej z przeponą brzuszną oraz dnem jamy ustnej przyzwyczajając dno miednicy do bardzie wytężonej pracy. Proszę udać sie do osoby znającej temat i ta osoba określi pani dokładnie jakie ćwiczenia robić aby wrociła pani do formy nie uszkadzając ciała.

Oprócz konsultacji dotyczących ćwiczeń, polecam również odwiedzić ginekologa, który skontroluje ranę / bliznę.
pozdrawiam
Zdecydowanie zbyt szybko wróciła Pani do intensywnych treningów. Pierwsze pół roku po każdym cesarskim cięciu powinno stanowić okres ochronny, szczególnie jeśli chodzi o ćwiczenia mięśni brzucha. Burpees to ćwiczenia mocno aktywujące całe ciało i nie są bezpieczne dla kobiety po niedawnej operacji na jamie brzusznej. Myślę, że najkorzystniej byłoby ustalić plan treningowy z fizjoterapeutą znającym temat bezpiecznego powrotu do aktywności fizycznej po ciąży (np. fizjoterapeuta uroginekologiczny).