Mam 27 lat. Co mogą oznaczać takie objawy jak: roztrzęsienie, jakby lekkie drgawki całeg

2 odpowiedzi
Mam 27 lat. Co mogą oznaczać takie objawy jak: roztrzęsienie, jakby lekkie drgawki całego ciała, nagłe uczucie zimna (i trzęsienie sie jakby z tego zimna), a także wtedy częste oddawanie moczu (oddaje wtedy po około 200 do ponad 300 ml moczu kilka razy w ciągu kilkunastu minut, tak jakby nagle zaczęły wszystkie płyny ściekać przez pęcherz). Podejrzewam, że to jest spowodowane spiętymi mięśniami z emocji. Co ciekawe, te objawy pojawiają się przed stosunkiem ze swoją partnerką. Chciałem się Państwa poradzić, czy te wszystkie objawy mogą pochodzić od "głowy", może dawny stres przed stosunkiem tak wrył mi się w głowę, że do dziś mam takie objawy jeszcze przed rozpoczęciem stosunku z partnerką. Pozdrawiam.
Witam, na początku warto wykluczyć przyczynę somatyczną zgłaszanych objawów (w pierwszej kolejności u lekarza pierwszego kontaktu). Przy dobrym ogólnym stanie zdrowia, takie objawy jak najbardziej mogą mieć swoje źródło w naszej psychice - stres, negatywne emocje, trudne wcześniejsze doświadczenia mogą na to wpływać. W takiej sytuacji warto skonsultować się z psychoterapeutą/seksuologiem, podjęcie psychoterapii może pomóc w wyeliminowaniu tych nieprzyjemnych objawów. Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana serdecznie. Bardzo słusznie zauważa Pan, że Pana głowa może wpływać na reakcje ciała. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Aby można było zakładać, że tak jest, opisany problem przede wszystkim wymaga najpierw wykluczenia wszelkich problemów fizjologicznych, prowadzących do utrzymujących się trudności. Proponuję więc na samym początku zadzwonić do lekarza internisty, przedstawić objawy i poprosić o skierowania na badania (np. moczu, morfologii, usg pęcherza, inne zalecone przez specjalistę badania kontrolne). Być może warto również rozważyć wizytę u lekarza urologa, który sprawdzi, czy z układem moczowo - płciowym jest wszystko w porządku, wykluczy infekcje, choroby oraz inne nieprawidłowości. Jeśli badania wykażą dobry stan zdrowia, proponuję wówczas skorzystać z konsultacji online u psychoterapeuty. Wskazuje Pan na kilka tematów z Pana życia, które ja osobiście bym poszerzył w rozmowie indywidualnej, bo uważa je Pan za istotne w genezie własnego problemu. Słusznie też Pan zauważa, że różne stresory wywołują różne emocje. Różne myśli również powodują nasilanie objawów stresowych, a tym samym mogą wpływać na reakcje fizjologiczne naszego ciała. Przekłada się to w efekcie na odczuwane cierpienia i dyskomfort. Jeśli nie następuje przerwanie tego cyklu, dochodzi do wzmocnienia takiego negatywnego reagowania w podobnych okolicznościach. Mówiąc prościej: Jeżeli wyuczymy się i utrwalimy pewien styl reagowania stresowego, to w kolejnej sytuacji może dochodzić do nasilania różnych jego objawów. To oczywiście tylko jedna z możliwych hipotez. Bez dokładnego wywiadu i rozmowy o Pana rozwoju psychoseksualnym, o pierwszych kontaktach seksualnych i utrwalonym wzorcu lub schematach postępowania w takich sytuacjach, ciężko stwierdzić, jaka może być przyczyna występującego dyskomfortu. Ważny jest także pogłębiona rozmowa o Pana stylu życia, jakości relacji z partnerką, ilości pracy, nawyków zdrowotnych i ogólnego funkcjonowania. Zastanawiam się także nad przekonaniem o tym, że dawny stres przed stosunkiem wpływa na Pana obecny dyskomfort w chwili zbliżenia. Warto o tym porozmawiać, bo może mieć to istotny wpływ, dlatego zachęcam do takiej konsultacji. Pozdrowienia.