Mam 26 lat, jestem kobietą i odczuwam ból ze strony stawu biodrowego lewego (jednostronny). Staw mni

5 odpowiedzi
Mam 26 lat, jestem kobietą i odczuwam ból ze strony stawu biodrowego lewego (jednostronny). Staw mnie boli, najbardziej chyba w okolicach krętarza większego, również ale tyłu nogi, z przodu czuję 'ciągnięcie' Boli również podczas ćwiczeń na siłowni, zwłaszcza intensywnych. Zauważyłam też że lekko krzywo chodzę. Chciałabym udać się na wizytę do ortopedy, ale żeby nie tracić czasu, zrobić wcześniej badania obrazowe. Nie wiem tylko jakie warto? TK, rezonans, rtg? Wiem że rtg i tk nie zrobię bez skierowania, ale i tak chcę się dowiedzieć (mam lekarzy w rodzinie, skierowanie mogę zdobyć sama)
W pierwszej kolejności proszę wykonać RTG miednicy ze stawami biodrowymi w projekcji przednio-tylnej oraz RTG bioder w projekcji osiowej. Z wynikiem proszę zgłosić się najlepiej do ortopedy który wykona usg tkanek miękkich biodra.
Sugeruję wizytę: Konsultacja ortopedyczna + usg - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Lekarz i fizjoterapeuta są w stanie określić przyczynę dolegliwości bez badań obrazkowych. Badanie fizykalne wykaże czy to problem funkcjonalny, czy dotyczy on tkanki kostnej lub tkanek miękkich. Wtedy może się okazać, że będzie potrzebne obrazkowanie.
Witam serdecznie.
Zalecam wizytę u lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty.
Jeżeli fizjoterapeuta uzna że potrzebna jest konsultacja specjalistyczna skierują Panią do odpowiedniego lekarza. Jeżeli problem okaże się funkcjonalny możliwe, że sam będzie mogł Pani pomóc już na pierwszej wizycie. Badania obrazowe to badania dodatkowe więc najpierw należy zasięgnąć rady specjalisty o tym jakie badanie będzie miało sens w przypadku Pani dolegliwości, tym bardziej że RTG oraz TK nie są badaniami obojętnymi dla człowieka ze względu na wykorzystanie promieni rentgenowskich.
Pozdrawiam
Robert Hetman
Witam. Zgadzam się z wcześniejszymi odpowiedziami udzielonymi przez p. Adama P. i p. Roberta H. Najlepiej najpierw pójść do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty żeby określić z której okolicy ciała tak naprawdę pochodzą opisane dolegliwości. Może się okazać, że prześwietlenie biodra nic nie da, ponieważ przyczyna bólu tkwi np. w kręgosłupie, a nie w stawie biodrowym. Może być to również problem z miednicą. Nie warto robić badań przed pierwszą wizytę, ponieważ może się okazać, że niepotrzebnie się Pani naświetliła. W dodatku bardzo często udaje się pomóc Pacjentowi z takimi dolegliwościami już na pierwszej wizycie bez wykonywania niepotrzebnych badań. Wyjątek stanowią sytuacje, w których miałaby Pani towarzyszące dodatkowe objawy ogólne- gorączkę, dreszcze, chudnięcie, złe ogólne samopoczucie..- wtedy dobrze w pierwszej kolejności pójść do lekarza, bo może to świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Jeżeli nie ma tego typu objawów- proszę zdecydowanie pójść do dobrego terapeuty i to przed wykonaniem jakichkolwiek badań obrazowych. Pozdrawiam. A.Kozińska
Witam, Można wykonać wspomniane badania ale proszę pamiętać o naświetlaniu a fizjoterapeuta jest w stanie medycznie poprzez testy określić przyczynę dolegliwości.