Mam 23 lata. Kontuzja to naderwane więzadła krzyżowe w obydwu kolanach (to stara sprawa, nie poddałe

1 odpowiedzi
Mam 23 lata. Kontuzja to naderwane więzadła krzyżowe w obydwu kolanach (to stara sprawa, nie poddałem się zabiegowi - miałem 15 lat). Teraz okazuje się jeszcze, że mam wysoko i bocznie ustawione rzepki. Może to być wina nierówności kończyć (tak mówią fizjoterapeuci) - w najbliższym czasie będę miał badanie asymetrii - RTG. Ortopedzi tak mnie prowadzili, że ''albo zabieg, a jesli nie to nie przeciążać kolan'' - no i nie wzmacniałem specjalnie mięśni ud, bo się bałem. Teraz poszedłem do fizjoterapeuty i mówi mi że w sierpniu mogę grać w siatkówkę - trzeba tylko wzmocnić mięśnie na siłowni - np. wyciskaniem. Zapiszę się do niego na rehabilitację na rzepkę, ale co z tą siłownią - mam uraz, trochę się boję, że się będzie mi się chrząstka ścierać, tym bardziej że tych rzepek nie ''podregulował''. Co mam myśleć?
Dzień dobry. W uszkodzeniach ACL stosuje się wzmocnienie mięśni szczególnie czworogłowych i dwugłowych uda . Przy wysoko i dobocznie ustawionych rzepkach mówimy o tzw konflikcie rzepkowo -udowym, który może przebiegać z uszkodzeniem chrząstki rzepki i bólami . Niestety intensywne ćwiczenia mięśnia czworogłowego na siłowni może nasilić bóle w stawie rzepkowo-udowym i pogorszyć stan chrząstki. Proponuję ćwiczenia i fizykoterapię stosowane w leczeniu konfliktu rzepkowo- udowego oraz wzmocnienie mięśni bez silnego dociskania rzepki . Pozdrawiam