mam 23 lata i skoliozę, która kiedyś była leczona ćwiczeniami, jednak jako młoda osoba strasznie się buntowałam i zaprzestałam ćwiczeń. Moja sylwetka jest prawidłowa i jedyne odstępstwo to lekki garb żebrowy widoczny po nachyleniu. Jednak ostatnio zauważyłam jakby jedna moja noga była krótsza, podejrzewam, że jest to spowodowane ustawieniem miednicy. Czy w tym wieku da się jeszcze prawidłowo ustawić miednicę bez operacji i czy jest możliwość choć delikatnego wyprostowania kręgosłupa ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
mgr Jakub Ślachetka
mgr Jakub Ślachetka
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Inowrocław
Dużo można osiągnąć poprzez terapię wspomaganą odpowiednimi ćwiczeniami. Pytanie zasadnicze, czy któraś noga jest krótsza anatomicznie czy zablokowane są inne stawy stwarzając pozory skrócenia kończyny i/lub złe ustawienie miednicy. Zapraszam na badanie i terapię.

mgr Piotr Zemła
mgr Piotr Zemła
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Oświęcim
Trzeba wykonać badanie długości k. dolnych i ustawienia miednicy. To powinno wyjaśnić czy długośc k. dolnych wynika ze skrótu anatomicznego czy z rotacji miednicy

mgr Daniel Romanowski
mgr Daniel Romanowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Biłgoraj
Skolioza w obrazie kostnym jest odzwierciedleniem nieprawidłowych napięć tkankowych poruszających bezpośrednio ciałem (mięśniopowięź (ang. myofascia) ) jak i będących jego pasywnym komponentem (układ nerwowy czy trzewny) dającym takie a nie inne odzwierciedlenie w połozeniu kośćca ( w tym asymetrii położenia miednicy). Według mnie stosowne jest nadanie właściwego kierunku działań przez odpowiednią mobilizację tkanek miękkich wraz ze zleceniem kierunkowych ćwiczeń korygujących.
Daje to szansę na zapobieganie zmianom wtórnym wynikającym z charakterystyki choroby: (nie będziesz bardziej sprawna niż jesteś bez ukierunkowanego postępowania w kierunku wyrównywania napięć). Teoretycznie Twój proces kostnienia uległ zakończeniu ale w rzeczywistości ciało człowieka ulega nieustannej przebudowie (włączając w to żywą strukturę kości) - więc przy odpowiednio dobranych aktywnościach do wielomiesięcznych/wieloletnich ćwiczeń korygujących jest taka możliwość, że Twoje ciało może częściowo się korygować. Wymaga to jednakże:
1. możliwe szerokiej diagnozy opartej o badanie czynnościowe i napięć tkankowych całego ciała
2.postawieniu możliwie najbardziej trafnej i globalnej diagnozy w oparciu o ww badania
3. nadaniu kierunku i zaplanowaniu działań krótko i długoterminowych
4. ich właściwemu technicznie wykonaniu zarówno przez terapeutę jak i Ciebie (praca samodzielna w domu).
Pozdrawiam serdecznie,
Daniel

Dzień dobry.
Po pierwsze trzeba by było wykonać pomiary długości kończyn, które dadzą nam odpowiedź czy faktycznie struktury kostne są nie symetryczne czy możne być to skrócenie pozorne wynikające z nieprawidłowych ustawień ciała. Jeśli jest to skrócenie pozorne można pracować nad ustawieniem ciała jednak terapia ta nie będzie terapia krótką i będzie wymagał długie i systematycznej pracy tak aby struktury miękkie ( mięśnie ) powoli kształtowały nasz układ kostny poprzez prawidłowe napięcia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.