Mam 23 lata i ostatnio zdiagnozowano u mnie TOS. Ucisk na tętnice podobojczykową pojawia się w momen

3 odpowiedzi
Mam 23 lata i ostatnio zdiagnozowano u mnie TOS. Ucisk na tętnice podobojczykową pojawia się w momencie retrakcji łopatek i zupełnie zanika mi tętno w lewej kończynie, w mojej normalnej lekko zgarbionej pozycji dolegliwości znikają. Fizjoterapeuta, u którego byłam twierdzi, ze ucisk jest pomiędzy pierwszym żebrem a obojczykiem i nie za bardzo wie co z tym zrobić. Lekarz rodzinny wysyła mnie do chirurga naczyniowego. Chciałabym upewnić się czy to właściwa droga? Jaką diagnostykę powinno się przeprowadzić, do kogo się z tym udać?
Witam
Możliwe ze ma Pani mocno skrócone mieśnie pochyłe i podczas retrakcji kończyny górnej napinają się i kompresują tętnice podobojczykowa, która przez te mięsnie przechodzi.
Możliwe ze wystarczy zastosować techniki na mieśnie pochyłe oraz zobaczyć środkowy odcinek szyjny.
Pozdrawiam Sebastian Kalata - Warszawska Rehabilitacja

TOS jest dość skomplikowanym zespołem. W problemie mogą uczestniczyć praktycznie wszystkie mięśnie karku. Zachęcam by spróbować terapii u dobrego terapeuty manualnego lub osteopaty. Być może uwolnienie pierwszych dwóch żeber da korzystne efekty, a być może będzie trzeba pracować na całej szyi.
Twoje "zgarbienie" jest cenną wskazówką: to ustawienie klatki piersiowej determinuje reakcję następczą (zwmożone napięcie?) w strukturach przebiegających między nią samą (klatką) a obręczą barkową i szyją. Bez określenia dlaczego ustawiasz klatkę w takiej pozycji jakiej ustawiasz, próby lokalnej interwencji bez odnalezienia mechanizmu sprawczego mogą nie przynieść zadowalających/ długotrwałych efektów.
Należy szukać terapeuty pracującego globalnie - zaznajomionego z tensegracyjnym modelem pracy z tkanką.
Życzę powodzenia,
Daniel