Mam 22 lata, od wielu lat wręcz nałogowo rozdrapuję rany(Gł. na twarzy) oraz obgryzałam paznokcie. B

3 odpowiedzi
Mam 22 lata, od wielu lat wręcz nałogowo rozdrapuję rany(Gł. na twarzy) oraz obgryzałam paznokcie. Bardzo przeszkadza mi to w codziennym życiu,ale nie mogę przestać tego robić. Co powinnam zrobić żeby pozbyć się tych nawyków (przede wszystkim rozdrapywanie ran)? Czy jest szansa że poradzę sobie z tym bez psychologa i leczenia? Jakie są na to sposoby?
Witam,
Rozdrapywanie ran bądź obgryzanie paznokci jest najczęściej związane z potrzebą poradzenia sobie z napięciem emocjonalnym, którego nie można lub nie potrafi się okiełznać w inny sposób. Sposób rozładowywania napięć może mieć charakter autodestrukcyjny i wówczas jest diagnozowany jako rodzaj łagodnych samookaleczeń powiązanych z określonym zespołem psychopatologicznym. W celu zrozumienia przyczyn utrzymujących się objawów potrzebna jest pogłębiona diagnoza psychologiczna lub psychiatryczna.
Z poważaniem
Joanna Ziobrowska

Witam.Twoj problem to autoagresja.Wspolnie z psychologiem mozesz przyjrzec się jej zrodlom tj osobom i sytuacjom w Twoim zyciu ktore to powodują.Twoja autoagresja jest reakcją na cos.Byc moze nie potrafisz wyladowac zlosci wobec innych osob w Twoim otoczeniu ktore ją powodują.Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa.Pozdrawiam.
Wszelkie zachowania autoagresywne, nawet te najdrobniejsze, nie powinny być lekceważone. Pozornie niewinne objawy obgryzanie paznokci czy przymus uszkadzania skóry poprzez drapanie, wyciskanie, rozdrapywanie świadczyć mogą o poważnych zaburzeniach lub też prowadzić do nich.
Samookaleczenia mogą wskazywać na problemy emocjonalne czy też rodzinne i należy zgłosić się do psychologa w celu podjęcia odpowiedniej terapii.
Wyrazami szacunku
Agnieszka Petruczenko