Mam 22 lata i chciałabym wiedzieć, jaka forma pomocy psychologicznej mogłaby mi pomóc w moim przypad

10 odpowiedzi
Mam 22 lata i chciałabym wiedzieć, jaka forma pomocy psychologicznej mogłaby mi pomóc w moim przypadku. Mam trudności z nawiązywaniem kontaktów, jestem postrzegana jako osoba nieśmiała, spokojna, panująca nad sobą. Prawda jest taka, że nie umiem przełamać stresu i paniki, których doświadczam, gdy znajduję się w grupie osób. Nie umiem się swobodnie wysłowić oraz boję się, że wystawię siebie na pośmiewisko. Problem zaistniał również w moich relacjach z najbliższymi. Bardzo bym chciała zachowywać się swobodnie oraz opowiadać o swoich myślach i uczuciach, ale gdy próbuję to zrobić, bardzo często towarzyszy mi ból w krtani, ucisk pod mostkiem oraz duszności. Nie umiem pohamować płaczu przez co zamykam się w sobie.
Witam,

Z opisu dolegliwości, jaki przedstawiła Pani powyżej wyłania się opis zaburzeń lękowych oraz niskiego samopoczucia. Skuteczna pod względem leczenia tego typu zaburzeń jest CBT - Terapia poznawczo - behawioralna. Niekontrolowane lęki mogą przybierać na sile, tym bardziej, że nie zna Pani sposobów na zmniejszenie siły ich odczuwania. Prowadzę terapię właśnie w nurcie poznawczo - behawioralnym, jestem pewien, że mogę Pani pomóc. Zapraszam do kontaktu.

Z uszanowaniem

Wojciech Kopytek

Problem niesmialosci u kobiet w Pani wieku w naszej kulturze jest zwiazany z dojrzewaniem.Nasza kultura nie uczy nas pewnosci siebie i dobrej samooceny.Nalezy podchodzic do siebie ze zrozumieniem ,ze wiele osob w Pani wieku miewa takie problemy.W Pani przypadku bedzie dobra zarowno terapia indywidualna jak i grupowa w ktorej mozna przepracowac problemy niesmialosci,tremy czy probowac pracowac z ludzmi proasertywnie budujac swoje wladne zdanie w relacjach z ludzmi.W tym przypafku bedzie dobre podejscie i poznawczo-racjonalne i behawioralne.Kazdy psycholog zna te podejscia.Zapraszam do Krakowa.Tamara Bogdanowicz,psycholog,Krakow.
Dzień dobry. Objawy, które Pani opisuje, mogą sugerować występowanie zaburzeń lękowych, a konkretnie lęku społecznego. Dokładna diagnoza możliwa jest jednak dopiero po odbyciu osobistej rozmowy w gabinecie psychoterapeuty, do czego zachęcam. Polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną, wysoce skuteczną w radzeniu sobie z objawami lęku. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.
Prosze umowic się na wizytę u psychologa. Zapewne uzyska Pani zrozumienie swojego problemu i wieksza swiadomosc. Tutaj prosze nie liczyc na diagnozę, ze wzgledu na złożoność
czlowieka i jego przeszlosci ,trudno wyrokować. Najlepsze co może Pani zrobic to konsultacjeu terapeuty. Pozdrawiam
Najlepiej umówić się na rozmowę do psychologa, psychoterapeuty, który pomoże zdefiniować w czym problem i ustali z Panią najlepszą formę pomocy. Najczęściej taka diagnoza trwa do 3 spotkań konsultacyjnych. Przez internet, nie widząc drugiego człowieka nie da się właściwie opisać i zrozumieć jego problemu oraz potencjalnych przyczyn, to będą tylko przypuszczenia, które trzeba zweryfikować w trakcie osobistego kontaktu i ewentualnie użytych narzędzi badawczych (testy, kwestionariusze, wywiad, obserwacja). Potem dopiero decydujemy o tym co będzie na ten moment najlepsze, czy psychoterapia (indywidualna, grupowa) czy na przykład jakaś forma rozwijania potrzebnych kompetencji (grupa treningowa, psychoedukacyjna, samopomocowa lub wsparcia).
W Pani przypadku polecam psychoterapię
Witam Panią, opis Pani dolegliwości wskazuje na zaburzenia lękowe, określane jako lęk społeczny. Polecam psychoterapię, która jest bardzo skuteczna w takich przypadkach. Pozdrawiam Alicja Giezek
Dzień dobry. Polecam aby skorzystała Pani z konsultacji u psychoterapeuty i opowiedziała o swoich dolegliwosciach. Z Pani opisu wynika, iż cierpi Pani na zaburzenia lekowe, warto jak najszybciej skorzystać z psychoterapii aby na nowo mogła Pani czerpac radość z życia i czuć się swobodnie wśród ludzi. Bardzo skuteczna jest terapia poznawczo behawioralna w walce z lękami. Pozdrawiam, Agata Chęcińska
Szanowna Pani,

w tego typu trudnościach polecam skorzystać z metody EMDR. EMDR jest ukierunkowane na emocjonalno-poznawcze radzenie sobie z trudnymi objawami i zdarzeniami, przy uwzględnieniu czynnika neurofizjologicznego, co odróżnia ją od klasycznych podejść. ? EMDR jest metodą desensytyzacji (odwrażliwiania) i ponownego przetwarzania bodźców w radzeniu sobie z m.in. tego tyrpu objawami. Pytanie, co jest ich podłożem. W metodzie tej leczymy przyczynę, dziei czemu objawy ustęują lub wystęują w formie minimalnej. To metoda o charakterze neurobiologicznym/neuropsychologicznym, oparta na dowodach naukowych, pozwalająca stworzyć bardziej adaptacyjne strategie rozwiązywania problemu dzięki wykorzystaniu neuroplastyczności mózgu. Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie zdarzeń, które sa fundamentem dla obecnych objawów, może pozwolić Pani odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną. W trakcie terapii wspólnie z terapeutą zbuduje Pani tzw. bezpieczne miejsce (które w momentach kryzysu, stresu pomaga przywrócić równowagę emocjonalną) i skupi się na zmianie dysfunkcjonalnie przechowywanych doświadczeń w rozwiązania adaptacyjne z korzyścią dla Pani zdrowia psychicznego.

Szczerze polecam,
dr n. hum. Monika Gmurek
Witam serdecznie,

Ja bym radził połaczenie terapii poznawczo-behawioralnej oraz humanistycznej znanej również jako counselling. Taka kombinacja by naprawdę fajnie działała w tym przypadku, ponieważ można by było się zagłebiac w odczucia które wywołują te sytuacje oraz można by było ułożyc plan terapeutyczny który pozwoliłby osłabić proces poznawczy który wywołuje odczucie lęku i obawy.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak