Mam 17 lat i nie wymawiam "r", chodziłam do logopedy i nie pomogło. Czy z tego powodu mogą mi

9 odpowiedzi
Mam 17 lat i nie wymawiam "r", chodziłam do logopedy i nie pomogło. Czy z tego powodu mogą mi odjąć punkty na maturach ustych czy można załatwić jakieś oświadczenie?
Brak wymowy głoski nie jest oceniany na egzaminie maturalnym.

Dzień dobry,

chciałabym potwierdzić fakt, iż oceny na maturalnym egzaminie ustnym nie są podyktowane brakiem lub deformacją jakiekolwiek głoski w polskim języku.

Zachęcam do podjęcia nowej terapii, gdyż w wielu przypadkach, po przeprowadzonej diagnozie okazuje się, że wywołanie głoski 'r" jest możliwe i to dość w krótkim czasie.

Pozdrawiam,
Marzenia Major
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na maturze nie ma to znaczenia. Gdyby Pani potem startowała do szkoły aktorskiej to nie warto - bo taka wada od razu dyskwalifikuje, tak samo w akademii muzycznej na śpiewie. A tak z innej beczki, jeżeli chce Pani wywołać u siebie prawidłowa wymowę tej głoski to może warto zmienić logopedę.
Pozdrawiam
Wymowa nie podlega ocenie na egzaminie maturalnym, zaświadczenie nie będzie potrzebne.
Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Filipczak
Dzień dobry,

nie potrzebuje Pani zaświadczenia, ponieważ wady wymowy nie są oceniane na maturze.
Proszę jednak pamiętać, że brak [r] przyczynia się do pogorszenia wyrazistości mowy, więc zawsze warto nad tym popracować. Praca z dobrym logopedą i codziennie ćwiczenia w domu na pewno zakończą się sukcesem.

Łączę pozdrowienia,
Marcin Tyma
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Specjaliści wypowiadajacy sie powyzej mają rację. Lepiej od razu skorygować wadę niż męczyć sie pół życia po czym w wieku 40+ w końcu zdecydować sie na terapię. W takim wieku mam pacjentów z tą wadą. Ważne sa codzienne ćwiczenia, dlatego opracowalam takie by były wrecz rozrywką dnia codziennego a nie obowiazkiem.
Wada wymowy nie wpływa na ocenę z ustnej matury. Warto jednak dla siebie podjąć jeszcze jedną próbę skorygowania wady wymowy. Plusem pani wieku będzie duża motywacja i systematyczność. Powodzenia Krystyna Przybył
Wada wymowy nie będzie miała wpływu na ocenę, proszę się tym nie niepokoić. Jeśli jednak rotacyzm jest dla Pani niekomfortowy, to zachęcam, żeby jeszcze raz spróbować i skonsultować się z logoped(k)ą. Osobiście pracuję wyłącznie z dorosłymi i trafia do mnie sporo osób po wcześniejszych nieudanych terapiach. Teraz (jako specjaliści) więcej wiemy, a Pani jako osoba dorosła ma inny rodzaj motywacji - to naprawdę jest do zrobienia. Proszę dać sobie szansę.
Na maturze nie jest oceniana poprawność artykulacyjna. Wada wymowy może być przeszkodą w podjęciu studiów na niektórych kierunkach czy w późniejszej pracy, zwłaszcza w przypadku kontaktów z klientami. Zachęcam do ponownego podjęcia terapii logopedycznej. Zapraszam, również on line. Janina Nowacka