Mam 16 lat i od jakiegoś czasu miewam czasami duszności, były bóle w klatce i w okolicy serca, czasa

3 odpowiedzi
Mam 16 lat i od jakiegoś czasu miewam czasami duszności, były bóle w klatce i w okolicy serca, czasami silne drapanie i łaskotanie w gardle, napięcie i uczucie niekontrolowanego stresu , od czasu do czasu suchość w ustach, byly problemy ze snem koszmary itp. I czy to może być nerwica? Czy mogę sama z tym walczyć np. poprzez medytację czy muszę iść do lekarza?
Dzień dobry :) maedytacja i ćwiczenia oddechowe są na pewno bardzo pomocne w pracy ze swoimi emocjami. Również tymi które dają objawy z ciała (psychosomatyczne). Polecam Ci metodę Enel Sine (uważność i spokój żabki), której skuteczność została udokumentowana na całym świecie. Możesz sobie kupić książkę pod tym samym tytułem a możesz znaleźć kursy online lub stacjonarne, podczas których terapeueta pokaże Ci techniki i nauczy nimi pracować. Warto jednak również, abyś poszła do lekarza. Opisane przez Ciebie objway (duszności, ucisk w klatce, drapanie w gardle) może również wskazywać na problem natury medycznej i nie można tego bagatelizować. Polecam kontakt z lekarzem rodzinnym i zrobienie niezbędnych badań, aby wykluczyć możliwe przyczyny fizjologiczne. Wysyłam serdeczności i życzę zdrowia, Magdalena Moskal Felska, Instytut Zdrowia Psychicznego me4health

Dzień dobry! Tak, może to być nerwica. Lecz również, może być to wiele innych rzeczy. Nie można na podstawie tylko opisu takich objawów stwierdzić co to jest. Proponuję zrobić badania, aby sprawdzić czy to są objawy związane z jakąś chorobą np serca czy jest Pan/Pani zdrowa i ma dobre wyniki. Medytacja jeszcze nikomu krzywdy nie zrobiła, więc można medytować do woli, jednak jeżeli jest to nerwica to psychoterapia jest metoda na leczenie nerwicy. Proponuję udać się do lekarza rodzinnego, aby zrobić badania i do psychoterapeuty na konsultacje.
Dzień dobry,
warto zaobserwować, czy te objawy występują samoistnie w ciągu dnia, czy może przed jakimś konkretnym wydarzeniem/sytuacją. Medytacja i praktyka ważności jest świetnym i potwierdzonym naukowo sposobem radzenia sobie ze stresem i nieprzyjemnym napięciem. Osobiście polecam przynajmniej 2x w tygodniu wykonywać trening autogenny Shultza, który na pewno pomoże się zrelaksować przed snem, jest dostępny na Youtube. Na pewno warto to skonsultować z psychologiem nawet w formie online, a już po pierwszej wizycie będzie Pani znała pewien obraz tej sytuacji i będzie można wypracować dalsze kroki i sposoby radzenia sobie z tą trudnością. Pozdrawiam i zapraszam :)