kręgosłup szyjny

20 odpowiedzi
Witam.
Mam następujące pytanie. W 1998 r. miałam uraz kręgosłupa szyjnego. Zderzyłam się głową na basenie z inna pływającą osobą (ja płynęłam na plecach) Bezpośrednio po urazie było mi słabo miałam ucisk w okolicach odbytu. Po dwóch miesiącach zawroty głowy utraty równowagi, porażenie lewej ręki , stawu skroniowo żuchwowego. Dwa miesiące zajęło lekarzom ustalenie że to kręgosłup szyjny. Na rezonansie i tk pogranicza czaszka kręgosłup nie stwierdzono zmian pourazowych. Jednakże od tego czasu stale mam ww. objawy plus szumy w uszach głuchotę w jednym uchu przy skręcie szyi w bok i taki jakby skurcz mięśni w miejscu C1, c2, Miałam wiele rehabilitacji róznymi metodami, osteopatię, itd nic nie pomaga. Do tego dochodzi stres co to może być. Przy zgięciu szyi jest gorzej ograniczona jest też ruchomość w dół i na boki, Zmian w dyskach nie ma żadnych. Co to może być. Pozdrawiam Anna
To może być złe ustawienie segmentu C0 z C1, być może też spowodowane tym wypadkiem na basenie. Wszystkie objawy na to wskazują. Te z równowaga i te z ograniczeniem ruchu wskazuje na ten problem, jak również szumy w uszach mogą być przyczyną źle ustawionych kręgów szyjnych. Czy pojawia się uczucie mdłości podczas jazdy np. w autobusie? Jeśli mr nie wykazuje żadnych zmian patologicznych to jest tylko raczej lepiej niż gorzej trzeba się cieszyć:) I tym samym ponownie można przyjąć że problem w takim razie leży po stronie nadmiernego napięcia tkanek I mięśni oraz ograniczenia prawidłowej mobilności w stawach międzykręgowych.

Dzień dobry, Pani Anno zapraszam na spotkanie gdzie po przeprowadzeniu badania spróbuję odnaleźć źródło problemu.Przyczyn może być kilka,a problem wygląda na złożony

Pozdrawiam
Witam. Objawy wskazują na problem z opony rdzenia. Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Anno. Sugerowałbym znaleźć terapeutę, który zbada szczegółowo Pani segmenty Occ-C1, C1-C2, C2-C3 i określi czy w Pani przypadku po urazie, który miał miejsce w 1998r. występuje w tym regionie hypomobilność, hypermobilność czy niestabilność - i dokładnie które z tych dysfunkcji, w których stawach, po której stronie. Zestawiając to z badaniami obrazowymi - w tym przypadku RTG czynnościowym odcinka szyjnego, i ruchomością w środkowym i dolnym odcinku szyjnym oraz przejściu-szyjno piersiowym - dopiero będzie można powiedzieć coś więcej na temat tego, dlaczego opisane przez Panią objawy występują nadal, po takim czasie, po dokładnej diagnostyce obrazowej i po wielu różnych formach terapii. Z Pani opisu wynika, że do tej pory nie została Pani porządnie zbadana w tym regionie. Trzeba określić możliwie dokładnie aktualną ruchomość w górnym odcinku szyjnym, dysfunkcję w której potencjalnie stoi Atlas i jak to wpływa na ruchomość w pozostałych segmentach. Dopóki to się nie stanie, to różne formy terapii bazujące na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym mogą (jak to widać do tej pory) - nie przynieść pożądanych rezultatów.
Życzę ulgi w Pani dolegliwościach!
Pozdrawiam z Krakowa.
Opisane przez Panią okoliczności sugerują pochodzenie problemu ze stawów z górnego odcinka kręgosłupa szyjnego (C0-C1-C2). Skoro rezonans szyi nic nie wykazuje, to albo spięte mięśnie oddziałując na wyżej wymienione segmenty powodują wypisane przez Panią objawy lub/i pod wpływem urazu doszło do niestabilności na tych segmentach (nie musi to wyjść na rezonansie, można to stwierdzić badaniem manualnym), co również może skutkować ww. dolegliwościami. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
niestety bez badania, żaden fizjoterapeuta nie zdiagnozuje Pani przez internet.
Polecam poszukać dobrego specjalisty w okolicy Pani zamieszkania i korzystać z jego usług!!

Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Pani Aniu, u jakich specjalistów się Pani leczyła? Czy była Pani z tym problemem u neurologa i laryngologa?
Możliwe, że problem leży na wysokości napięcia, o którym Pani wspominała.
Jaką częścią Pani ciała zajmowali się rehabilitanci?
Przez wzmożone napięcie (które prawdopodobnie nastąpiło po zderzeniu), może być ograniczony przepływ krwi, przez to występują u Pani bóle głowy oraz szumy w uszach.
Czy od tego momentu miała Pani jakieś inne urazy? (okolic szyi, odcinka piersiowego czy stawu barkowego)
A może wcześniej miała Pani już jakieś zdarzenie dotyczące tych okolic (jeszcze przed tym zdarzeniem na basenie)
Czy miewała Pani wcześniej zburzenia równowagi albo którykolwiek z objawów, który Pani wypisała?
Czym się Pani zajmowała wtedy i obecnie zawodowo?
Jest to bardzo trudne do okreslenia w jednozanaczny sposób, co pani dolega.
Moim zdaniem jest to większy problem niz tylko uraz kregoslupa. Jedyne co przychodzi mi do głowy to zle postawiona diagnoza i zle dobrane leczenie manualne.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Pani Anno, proszę przede wszystkim się nie poddawać. Tego typu urazy związane z nagłą kompresją całego aparatu ruchu, mam na myśli tu kręgosłup jako całość zawsze wywola po pewnym czasie zamiany kompensacyjne na rożnych tkankach począwszy od kości, przez układ naczyniowy, nerwowy itd. Zapewne dolegliwości jakie Pani ma spowodowały przez ten długi okres czasu dolegliwości somatyczne. Jest całe mnóstwo metod terapeutycznych które Pani powinny pomóc, także niech Pani szuka a na pewno się niebawem uda zmniejszyć te dolegliwości.
Witam
Dosyć długo już się Pani boryka z tym problemem. Nie wiem jak dokładnie to zderzenie miało miejsce, rozumiem że głowa w głowę. Czy była robiona tomografia głowy, czy był wykluczony krwiak/tętniak ? Jeśli zmian na poziomie centralnego układu nerwowego nie ma, należy ich doszukiwać się na obwodzie. Na pewno mocna zaburzona jest mechanika szyi i proces sterowania całym ciałem, co za tym idzie. Jeśli układ neurologiczny obwodowy działa jak należy, to przyczyn zmian należy szukać w tkankach miękkich i ich napięciu. Potrzeba szerszej analizy segmentarnej i posturalnej Pani ciała. Na pogorszenie objawów ma wiele czynników wpływ: stres, praca , brak właściwej aktywności, dieta. Trzeba by to wszystko nałożyć na Pani objawy i analizę funkcji ciała.
Pozdrawiam
Pani Anno bez zbadania Pani nikt nie postawi diagnozy. Możliwe są tylko różne hipotezy, np. zablokowanie w odcinku szyjnym górnym, wzmożone napięcie mięśni, niestabilność odcinka szyjnego górnego itd. Jeżeli w dalszym ciągu chce Pani próbować leczenia zachowawczego zapraszam na wizytę diagnostyczną.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Ciężko będzie cokolwiek stwierdzić przez internet - trzeba to sprawdzić na żywo. Skoro nie ma zmian strukturalnych w badaniach - to może być to zmiana tzw. czynnościowa w postaci zablokowania któregoś z segmentów na poziomie C0-C2, być może stąd takie objawy. Niestety trzeba ocenić stan faktyczny na żywo. W razie czego zapraszam do siebie lub do kontaktu to polecę w okolicach kogoś, kto mógłby się tym zająć.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam Panią.
Jeżeli takie objawy utrzymują się od 98 roku bez przerw (nawet na moment) to pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa to czy było zrobione badanie obrazowe głowy ? Porażenie ręki i stawu skroniowo żuchwowego, utraty równowagi plus szum w uszach od prawie 20 lat są sprawą raczej dla neurologa niż fizjoterapeuty. Chyba, że źle zrozumiałem pytanie.
Jeżeli jednak objawy są niestałe występują co jakiś czas to można spróbować je diagnozować ale nie da się tego zrobić drogą internetową. Takim niestałym objawem jest przykładowo głuchota, która występuje tylko przy skręcie głowy.
Na pytanie co to może być odpowie albo rezonans głowy albo terapia poprzedzona badaniem fizjoterapeutycznym, chociaż jak widzę już Pani tą drogę przechodziła. Ograniczenie ruchomości wskazuje na problemy w kręgosłupie szyjnym ale czy te objawy są tym spowodowane tego nie da się stwierdzić bez terapii. To, że nie ma zmian w badaniu obrazowym nie oznacza, że nie ma w tym danym miejscu problemu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry. Rejon górnego odcinka szyjnego jest to miejsce gdzie "bardzo dużo się dzieje" poza połączeniem kręgoslupa z czaszką jest tam zawinięcie się tetnic kręgowych oraz ośrodki rdzenia kręgowego zawiadujące kluczowymi funkcjami życiowymi.
Skoro Pani przeszla taka drogę warto wykonać bardzo dokładne manualne badanie górnego odcinka szyjnego jak również zdjęcia RTG/ Tk górnego odc C ( np zdjęcie w projekcji AP przez otwarte usta nacelowane na ząb obrotnika ).
Z pewnością trzeba wykonać dokładne badanie czynnościowe okolicy podpotylicznej oraz odcinka piersiowego, ale także całej taśmy głębokiej przedniej od zginaczy palców stóp do stawów skroniowo-zuchwowych. Z objawów wydaje się również, że naruszona jest funkcja układu autonomicznego, co może być związane z zaburzeniami powięzi taśmy głębokiej. Metody integracji strukturalnej, rozluźniania pozycyjnego, terapii manualnej i osteopatii oraz zwykłe ćwiczenia wzmacniające układ ruchowy powinny pomóc
Szanowna Pani,
uraz z 1998 r. zdaje się być dość poważny czytając opis jego skutków tuż po wypadku jak i trwające długo po nim. Objawy jaki Pani opisuje wskazują na m.in. na uszkodzenie elementów układu nerwowego, np. nerwu słuchowego, nerwów splotu ramiennego.
Przez 19 lat sytuacja mogła potoczyć się bardzo rozmaicie. Wiele z zaistniałych urazów nie ma już możliwości być wyleczonych. Istnieje ryzyko, że np. szumy uszne czy głuchota na jedno ucho pozostaną do końca życia.
Nie pozostaje Pani jednak nic innego jak tylko próbować aż do skutku!

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie!
Opisywane przez Panią dolegliwości w największym stopniu będą związane z funkcją układu nerwowego,oponą twardą, połączeniami pomiędzy kośćmi czaszki a górnym kręgosłupem szyjnym z poziomu C0-C5 ( Z tego też poziomu manifestuje Pani główne dolegliwości ).
Rozpocząłbym prowadzenie Pani przypadku od szczegółowego badania klinicznego. Jeżeli pojawią się pewne nieścisłości być może część z badań obrazowych należałoby powtórzyć.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam mgr Piotr Iberhan FDM BC
Witam Pani Aniu wszystkie te dolegliwości zaczęły się po zderzeniu na basenie wiec uraz był kwestia można się jedynie spierać czy mocny czy nie ale sądząc po opisanych wyżej objawach wystarczył żeby narobić dużych szkód. Według mnie należało by popracować nad szyją i innymi rejonami strukturalnie i trochę cranio sakralnie ze względu na dolegliwości w okolicy głowy i miednicy czyli praca mięsniowo stawowa jak najbardziej ale również praca na układzie nerwowym była by wskazana oraz usprawnić stawu skroniowo żuchwowego jeśli będzie taka potrzeba. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Prawdopodobnie jest to wina zmienionego napięcia na oponie twardej ( struktura wyściełająca kanał kręgowy ). Należy odpowiednio sprawdzić kompleks c1/ c0 oraz mm. mające wpływ na samą oponę. Ps. napięcie to tłumaczyło by ból przy odbycie zaraz po urazie. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Przyczyn Pani dolegliwości może być wiele. Osobiście zacząłbym od dokładnej diagnostyki funkcjonalnej kręgosłupa szyjnego.
Warto sprawdzić układ więzadłowy, szczególnie górnego kompleksu szyjnego (C0 - C2).
Niestabilność w górnym kompleksie szyjnym może dawać objawy które Pani opisuje.
Czy było robione zdjęcie kręgosłupa szyjnego z projekcją rzutowaną na ząb kręgu C2?